Przejdź do treści

SPACEROWNIK

Zapraszamy Was w zieloną podróż po Katowicach!

Przedstawiamy naszego e-booka: SPACEROWNIK – WYRUSZ W ZIELONĄ PODRÓŻ PO KATOWICACH
(Giszowiec – Murcki – Borki – Zadole)
Autorkami są: Alicja i Agata Kloczkowskie

Możecie go pobrać za darmo TUTAJ!

Napisałyśmy go, by pokazać, że Katowice, miasto często kojarzone z przemysłem, zanieczyszczeniem, smogiem i betonem, jest również bardzo zielonym miastem. I chciałyśmy Was do tej przyrody zaprosić. Spacerownik kierujemy szczególnie do katowickich rodzin z dziećmi, ale mogą z niego skorzystać również odwiedzający Katowice turyści, a właściwie każdy, kto chciałby zobaczyć kawałek przyrody w dużym mieście i pobyć w naturze w trochę inny, uważny, sposób.

Książeczka zawiera propozycję czterech spacerów na Giszowcu, Murckach, Zadolu i Borkach. Każde miejsce ma nieco inny charakter przyrodniczy, możecie odwiedzić las liściasty, starą buczynę, bór sosnowy, stawy, łąki i murawy, a nawet pola uprawne.
Mamy nadzieję, że ten e-book zachęci Was do spędzania czasu w przyrodzie, która korzystnie wpływa na kondycję psychiczną, uspokaja myśli i emocje (również te związane z epidemią COVID-19) oraz utrzymuje nas w zdrowiu fizycznym.

Ze spacerownikiem możecie:

  • odwiedzić krainę wiatru, który hula po polach i szuwarach na Borkach,
  • zanurzyć się w gęsty bukowy las na Murckach,
  • szwendać się dzikimi (dziczymi?) ścieżkami w pachnącym sosnowym lesie na Zadolu,
  • sprawdzić jak zmieniają się lasy na Giszowcu…

Chodźcie i poczujcie las bardziej! Spacerownik możecie pobrać bezpłatnie TUTAJ (pdf, 18MB)

Spacerownik został dofinansowany przez Urząd Miasta Katowice i jest częścią projektu Przyrodnicze Katowice – przyroda mojej dzielnicy, który realizujemy od 2015 roku, zabierając do lasu dzieci z katowickich szkół. Teraz oddajemy w Wasze ręce książeczkę, która (taką mamy nadzieję ? ) pomoże Wam zorganizować na własną rękę rodzinny spacer po przyrodniczej części Katowic.