Przejdź do treści

Leśne Podróże na dobranoc

Dla Rodziców i Dzieci

Zapraszamy rodziców i dzieci do Leśnych Podróży… w wyobraźni

„Leśne Podróże na dobranoc” to cztery opowieści-wizualizacje, autorstwa Bogdana Ogrodnika, przygotowane do czytania (lub opowiadania) dziecku przez rodzica lub inną osobę dorosłą. Ważną ich częścią są momenty ciszy, kiedy dziecko może swobodnie korzystać ze swojej wyobraźni i przeżywać wymyślone przez siebie przygody. „Leśne Podróże…” poprzedzone są wprowadzeniem dziecka w stan relaksacji, więc zdarza się, że w trakcie ich czytania lub tuż po – zapada ono w sen. Jednak nie to jest celem opowieści. Na prawie 40 stronach „Leśnych Podróży na dobranoc” znajdziesz cztery opowieści, wprowadzenie, instrukcje ich czytania oraz tekst relaksacji. E-book przygotowany został w taki sposób, że można go pobrać na telefon. Przygotowaliśmy również wersję do wydruku.

Kilka słów o idei „Leśnych Podróży na dobranoc”

Towarzysząc przez wiele lat naszym dzieciom w ich podróży przez życie i będąc ich pierwszymi, najważniejszymi przewodnikami – warto stwarzać okazje, w których to nasze zadanie jest łatwe do wykonania i chętnie przyjmowane przez dzieci. Są to na przykład chwile, w których coś dzieciom opowiadamy, a one podążają za nami swoją uwagą i wyobraźnią. Sprawia to moc żywego słowa. A także nasza ciepła obecność i zaangażowanie w opowiadanie historii pochodzącej z naszego życia lub też zasłyszanej, przeczytanej, czy po prostu wymyślonej. Nasze słowa padają na żyzną glebę dziecięcej wyobraźni i zaspokajają głód wiedzy o świecie, o innych ludziach i o nich samych. W jakiejś mierze dzieje się to również wówczas, gdy czytamy małym dzieciom bajki, a trochę starszym – opowiadania. Czytanie nie zastąpi jednak żywego słowa i nie pozwala wyobraźni poszybować tak, jakby chciała. Jak więc głębiej zakorzenić przekaz, jaki idzie od nas do dziecka? Jak dać mu dostęp do bardziej dojrzałego sposobu widzenia i odczuwania świata, przyrody i siebie samego? Jak sprawić, aby dzieci stały się – dzięki odpowiednio pobudzonej wyobraźni – bohaterami własnych przygód? Przecież nie każdy z rodziców swobodnie snuje dzieciom opowieści i ma pod ręką ich dostateczną liczbę!

Proponujemy wypróbować działanie „Leśnych Podróży…”, które są trochę opowieścią, trochę wizualizacją, a trochę „pustą czasoprzestrzenią” do wypełnienia przez wyobraźnię dziecka.


Przygotowując opowieści inspirowaliśmy się pomysłem opisanym i zrealizowanym w książce “Podróże w wyobraźni” Guntera Harischa (Warszawa 2001).