Żywe opowieści

Warsztat tworzenia i opowiadania przyrodniczych historii

Las wciąż snuje opowieści… Szepczą je łąka i rzeka. Chroboczą nimi, szeleszczą, bulgoczą i bzyczą. Być może wsłuchiwaliście się w nie niejeden raz. A może tylko przeczuwacie ich obecność? Podejrzewacie, że Żywe Opowieści toczą się wokół – ale nie potraficie ich dosłyszeć?
Żywe Opowieści, zapisane w pękniętym pniu, liściu obgryzanym przez gąsienicę czy opuszczonym pancerzyku chruścika, otwierają przed nami nowe wymiary lasu czy jeziora, o których nie mieliśmy pojęcia. Dzięki nim i wyobraźni – można dotrzeć w miejsca, które niewielu ludzi odkrywa. Można towarzyszyć bukom, chrząszczom, niezapominajkom, sarnom i lisom w ich życiu. Las staje się miejscem jeszcze bliższym, niż dotąd.

Do czego Was zapraszamy?

Podczas weekendu w górach podzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami ze snucia opowieści w trakcie leśnych wypraw. Pokażemy Wam, jak szukać tematów do opowieści przyrodniczych oraz jak je tworzyć, aby były dla słuchaczy ciekawe i inspirujące. Sami stworzycie historie o wybranych gatunkach lub zjawiskach przyrodniczych, które będziecie mogli wykorzystywać w swojej pracy lub życiu prywatnym. Będziemy się bawić słowami. Pokażemy Wam kilka prostych zasad, które można wykorzystywać opowiadając innym oraz będziecie mogli je przećwiczyć w przyjaznym otoczeniu.

Ponieważ wszystko to będzie się odbywało w przyrodzie beskidzkiej, poznacie nieco gatunków roślin i zwierząt oraz ślady zostawiane przez zwierzęta. Jednak to poznawanie będzie się odbywać nie tylko za pomocą intelektu ale i z wykorzystaniem różnych zmysłów. Takie doświadczenia bardzo pomagają podczas tworzenia i opowiadania Żywych Opowieści.

Poza czasem szkoleniowym, weekend będzie też okazją do odpoczynku w pięknej przyrodzie Beskidu Żywieckiego i chłonięcia lasu różnymi zmysłami. W towarzystwie ludzi, dla których przyroda jest wartością.

Dlaczego warto wziąć udział w warsztacie?

Po ukończeniu warsztatu:

Będziesz znała/znał:


  • podstawowe zasady opowiadania historii
  • specyfikę tworzenia opowieści przyrodniczych
  • biologię kilku gatunków roślin i zwierząt
  • kilka ćwiczeń storytelling, które możesz wykorzystać w swojej pracy lub życiu rodzinnym

Będziesz potrafił/
potrafiła:


  • stworzyć opowieść przyrodniczą
  • opowiedzieć historię zgodnie z zasadami opowiadania
  • znajdować w przyrodzie tematy do opowieści przyrodniczych

Będziesz rozumiał/
rozumiała:


  • znaczenie opowieści i wyobraźni w rozwoju i edukacji dzieci
  • potrzebę nadawania zrozumiałego dla dzieci sensu bycia w przyrodzie

Kogo zapraszamy do wspólnego spędzania weekendu z Żywą Opowieścią?

Warsztat jest dla Ciebie, jeżeli:

  • jesteś mamą/tatą i chcesz opowiadać swojemu dziecku (i dzieciom zaprzyjaźnionym) opowieści ze świata przyrody, które pomogą mu się nim zachwycić i zadomowić się w nim
  • pracujesz jako edukatorka/edukator, nauczycielka/nauczyciel, opiekunka/opiekun, mentorka/mentor, pedagożka/pedagog, psycholożka psycholog, terapeutka/terapeuta i chcesz wykorzystywać przyrodnicze opowieści w swojej pracy,
  • po prostu kochasz przyrodę i opowieści i chcesz spędzić weekend w ich towarzystwie.

Czy aby wziąć udział w warsztacie trzeba mieć wykształcenie przyrodnicze?

Czy trzeba być specjalistą w dziedzinie przyrody, znać doskonale gatunki i procesy, aby dzięki opowieściom wprowadzać dzieci w świat przyrody?
Nie!
Nasze przekonanie, ale i doświadczenie mówi, że na początek dużo ważniejsza jest pasja przyrodnicza, zachwyt i chęć dzielenia się tym z innymi. Podczas przygotowywania opowieści – jest czas na zdobycie wiedzy. Pokażemy Wam, skąd ją czerpać.

Uczestnicy mówią o warsztacie

Kim jesteśmy i co robimy

Maja Głowacka

ukończyłam studia biologiczne i obroniłam doktorat badając ekologię zagrożonych drzew. Później przez kilka lat realizowałam projekty czynnej ochrony przyrody. Od ponad 20 lat towarzyszę dzieciom i dorosłym (rodzicom, edukatorom, studentom i nauczycielom) w byciu w lesie, wykorzystując moje własne (jak również tworzone z Bogdanem Ogrodnikiem) przyrodnicze i nie tylko opowieści. Prowadzę bloga „leśny rozpamiętnik”. Obecnie współprowadzę Pracownię Edukacji Żywej

Bogdan Ogrodnik

ukończyłem fizykę, pracowałem naukowo jako biofizyk a potem jako filozof przyrody. Doktorat poświęciłem badaniom nad naturą czasu. Od 30 lat towarzyszę ludziom w poznawaniu świata i lepszym rozumieniu siebie, prowadząc zajęcia, warsztaty i inne spotkania na różnych uczelniach, w szkołach i wśród przyrody, pracując z dorosłymi (w tym rodzicami) i dziećmi. Obecnie współprowadzę Pracownię Edukacji Żywej.

Tutaj możecie przeczytać więcej o naszych najważniejszych inspiracjach: www.pez.org.pl/inspiracje.

Od ponad dwudziestu lat zabieramy ludzi do lasu. Od ośmiu lat organizujemy wyjazdy Kręgu Leśnych Rodzin™, podczas których motywy przewodnie wyznaczają nam Opowieści z Dawnych Czasów. W czasie wypraw stale towarzyszą nam również inne, przyrodnicze historie. Mamy też doświadczenia z pracy z opowieścią z osobami dorosłymi (m.in. realizując Kurs dla Leśnych Przewodniczek i Przewodników „Podróże do Zaczarowanego Lasu” (wzaczarowanymlesie.pl). Pracując wiele lat w ten sposób – poznaliśmy moc opowieści. Obserwujemy, jak wielkim jest wzbogaceniem leśnych spotkań z dziećmi, dorosłymi i rodzinami. Widzimy, jakie są jej efekty w edukacji.
Jeśli chcecie poznać kilka naszych opowieści – zapraszamy Was do odwiedzenia Lasodzielni i przejrzenia jej tematów. To grupa na FB, którą dwa lata temu stworzyliśmy (wraz z naszymi koleżankami z fundacji – Alicją i Agatą), aby pobudzić wyobraźnię dzieci zamkniętych w czasie lockdownu w domach i w ten sposób umożliwić im kontakt z przyrodą i jej przemianami.