Przejdź do treści

Żywe Opowieści

Warsztat tworzenia i opowiadania przyrodniczych historii

Las wciąż snuje opowieści… Szepczą je łąka i rzeka. Chroboczą nimi, szeleszczą, bulgoczą i bzyczą. Być może wsłuchiwaliście się w nie niejeden raz. A może tylko przeczuwacie ich obecność? Podejrzewacie, że Żywe Opowieści toczą się wokół – ale nie potraficie ich dosłyszeć?
Żywe Opowieści, zapisane w pękniętym pniu, liściu obgryzanym przez gąsienicę czy opuszczonym pancerzyku chruścika, otwierają przed nami nowe wymiary lasu czy jeziora, o których nie mieliśmy pojęcia. Dzięki nim i wyobraźni – można dotrzeć w miejsca, które niewielu ludzi odkrywa. Można towarzyszyć bukom, chrząszczom, niezapominajkom, sarnom i lisom w ich życiu. Las staje się miejscem jeszcze bliższym, niż dotąd.

Do czego Was zapraszamy?

Podczas weekendu w górach podzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami ze snucia opowieści w trakcie leśnych wypraw. Pokażemy Wam, jak szukać tematów do opowieści przyrodniczych oraz jak je tworzyć, aby były dla słuchaczy ciekawe i inspirujące. Sami stworzycie historie o wybranych gatunkach lub zjawiskach przyrodniczych, które będziecie mogli wykorzystywać w swojej pracy lub życiu prywatnym. Będziemy się bawić słowami. Pokażemy Wam kilka prostych zasad, które można wykorzystywać opowiadając innym oraz będziecie mogli je przećwiczyć w przyjaznym otoczeniu.

Ponieważ wszystko to będzie się odbywało w przyrodzie beskidzkiej, poznacie nieco gatunków roślin i zwierząt oraz ślady zostawiane przez zwierzęta. Jednak to poznawanie będzie się odbywać nie tylko za pomocą intelektu ale i z wykorzystaniem różnych zmysłów. Takie doświadczenia bardzo pomagają podczas tworzenia i opowiadania Żywych Opowieści.

Poza czasem szkoleniowym, weekend będzie też okazją do odpoczynku w pięknej przyrodzie Beskidu Żywieckiego i chłonięcia lasu różnymi zmysłami. W towarzystwie ludzi, dla których przyroda jest wartością.

Dlaczego warto wziąć udział w warsztacie?

Po ukończeniu warsztatu:

Kogo zapraszamy do wspólnego spędzania weekendu z Żywą Opowieścią?

Warsztat jest dla Ciebie, jeżeli:

jesteś mamą/tatą i chcesz opowiadać swojemu dziecku (i dzieciom zaprzyjaźnionym) opowieści ze świata przyrody, które pomogą mu się nim zachwycić i zadomowić się w nim

pracujesz jako edukatorka/edukator, nauczycielka/nauczyciel, opiekunka/opiekun, mentorka/mentor, pedagożka/pedagog, psycholożka/psycholog, terapeutka/terapeuta i chcesz wykorzystywać przyrodnicze opowieści w swojej pracy,

po prostu kochasz przyrodę i opowieści i chcesz spędzić weekend w ich towarzystwie.

Czy aby wziąć udział w warsztacie trzeba mieć wykształcenie przyrodnicze?

Czy trzeba być specjalistą w dziedzinie przyrody, znać doskonale gatunki i procesy, aby dzięki opowieściom wprowadzać dzieci w świat przyrody?
Nie!
Nasze przekonanie, ale i doświadczenie mówi, że na początek dużo ważniejsza jest pasja przyrodnicza, zachwyt i chęć dzielenia się tym z innymi. Podczas przygotowywania opowieści – jest czas na zdobycie wiedzy. Pokażemy Wam, skąd ją czerpać.

Kim jesteśmy i co robimy

Maja Głowacka

ukończyłam studia biologiczne i obroniłam doktorat badając ekologię zagrożonych drzew. Później przez kilka lat realizowałam projekty czynnej ochrony przyrody. Od ponad 20 lat towarzyszę dzieciom i dorosłym (rodzicom, edukatorom, studentom i nauczycielom) w byciu w lesie, wykorzystując moje własne (jak również tworzone z Bogdanem Ogrodnikiem) przyrodnicze i nie tylko opowieści. Prowadzę bloga „leśny rozpamiętnik”. Obecnie współprowadzę Pracownię Edukacji Żywej

Bogdan Ogrodnik

ukończyłem fizykę, pracowałem naukowo jako biofizyk a potem jako filozof przyrody. Doktorat poświęciłem badaniom nad naturą czasu. Od 30 lat towarzyszę ludziom w poznawaniu świata i lepszym rozumieniu siebie, prowadząc zajęcia, warsztaty i inne spotkania na różnych uczelniach, w szkołach i wśród przyrody, pracując z dorosłymi (w tym rodzicami) i dziećmi. Obecnie współprowadzę Pracownię Edukacji Żywej.

Tutaj możecie przeczytać więcej o naszych najważniejszych inspiracjach: www.pez.org.pl/inspiracje.

Od ponad dwudziestu lat zabieramy ludzi do lasu. Od ośmiu lat organizujemy wyjazdy Kręgu Leśnych Rodzin™, podczas których motywy przewodnie wyznaczają nam Opowieści z Dawnych Czasów. W czasie wypraw stale towarzyszą nam również inne, przyrodnicze historie. Mamy też doświadczenia z pracy z opowieścią z osobami dorosłymi (m.in. realizując Kurs dla Leśnych Przewodniczek i Przewodników „Podróże do Zaczarowanego Lasu” (wzaczarowanymlesie.pl). Pracując wiele lat w ten sposób – poznaliśmy moc opowieści. Obserwujemy, jak wielkim jest wzbogaceniem leśnych spotkań z dziećmi, dorosłymi i rodzinami. Widzimy, jakie są jej efekty w edukacji.
Jeśli chcecie poznać kilka naszych opowieści – zapraszamy Was do odwiedzenia Lasodzielni i przejrzenia jej tematów. To grupa na FB, którą dwa lata temu stworzyliśmy (wraz z naszymi koleżankami z fundacji – Alicją i Agatą), aby pobudzić wyobraźnię dzieci zamkniętych w czasie lockdownu w domach i w ten sposób umożliwić im kontakt z przyrodą i jej przemianami.

Uczestnicy mówią o warsztacie

Dorota „Zmysły w Lesie”

„Mimo, że od jakiegoś czasu snuję leśne opowieści, to ten warsztat był dla mnie niezwykle inspirujący. Pełen niesamowitych historii, które kreowały się podczas jego trwania. A także relacji. Słuchanie opowieści innych osób wprowadzało mnie w zachwycający świat, który tak naprawdę jest na wyciągnięcie ręki.
Maja i Bogdan dzięki „Żywym Opowieściom” przypominają o tym, jak ważne są one w naszym życiu codziennym i że każdy może je tworzyć. Na swój sposób. Tak jak czuje. Wystarczy tylko spróbować i wyruszyć w podróż pod przewodnictwem cudownych osób Mai i Bogdana. Gwarantuję, że jak oni zaczynają opowiadać to cały las gromadzi się, by słuchać…”

Dorota „Zmysły w Lesie”

Edyta „Wolna Szkoła Dzika”

„Jechałam na ten warsztat z przekonaniem, że nie potrafię opowiadać.
Okazało się, że opowieści są, żyją. W lesie, na łące, nad rzeką, w nas…
One tylko czekają, aż znajdziemy do nich drogę.
Maja i Bogdan z Pracowni Edukacji Żywej stworzyli warsztat magiczny. Prowadzą za
rękę i małymi krokami pokazują, jak te żywe opowieści odkrywać i przekazywać światu. Podczas spotkań w lesie doświadczyłam mocy opowiadanych przez innych opowieści. Każda jedna była unikalna, wszystkie razem tworzyły jedną wielką opowieść o świecie, o życiu, o Matce Ziemi.
Nie mam wątpliwości, że opowiadanie żywych opowieści jest jednym z najmocniejszych sposobów przywracania więzi z naturą.”

Edyta „Wolna Szkoła Dzika”

Kasia „Tree Your Mind. Leśne projekty”

Lubicie słuchać opowieści? Ja bardzo! Jestem przekonana, że z tego nigdy się nie wyrasta. Opowiadana historia uruchamia naszą wyobraźnię, budzi emocje, skłania do refleksji, pozostaje w nas na dłużej. Niektóre opowieści zostają w nas na zawsze. Łatwo przychodzi mi opowiadanie dzieciom historii na dobranoc – bez większej publiki, w domowym zaciszu, spontanicznie tworząc opowieść. Co innego nieść historię w świat. Oprócz wyjścia ze strefy komfortu, potrzeba jeszcze odwagi i wiedzy jak to robić, skąd czerpać inspiracje?
Warsztat „Żywe opowieści” był niezwykle inspirujący. Maja i Bogdan stworzyli bezpieczną przestrzeń i pole dla wyobraźni. Podzielili się wiedzą i doświadczeniem, dali odwagę do kreowania swoich własnych żywych opowieści, pokazali źródła niekończących się inspiracji. W pięknej, leśnej
scenerii usłyszałam wiele opowieści. Każda inna, każda wyjątkowa.

Maja i Bogdan to prawdziwi mistrzowie w snuciu opowieści! Barwnych, pełnych emocji, wciągających, magicznych. Nie można się nimi nasycić. I nieważne ile masz lat, przepadasz w tych wszystkich historiach, dajesz się wciągnąć w fabułę, stajesz się uczestnikiem. I razem z Tobą cały świat.

Kasia „ Tree Your Mind. Leśne projekty ”