W głąb lasu…

BY IN Uncategorized Możliwość komentowania W głąb lasu… została wyłączona

Można być tutaj, w tym pięknie lodowych gałęzi, splątanych girland bluszczu, ćwierkaniu sikorek i nawoływaniu dzięcioła – i nic z tego nie zobaczyć i nie usłyszeć. Przecież wiecie o tym tak dobrze jak ja.

Podobnie jak można mieszkać z kotem i nigdy nie usłyszeć cudnego mlaskania, kiedy szorstki języczek wędruje po futrze na rozległym brzuszku. Nie zobaczyć, jak doskonale okrągłe są złociste oczy, jak swoją krągłością uszka dopełniają całości kociej istoty. (Oczywiście, opisałam Maszeńkę… Nie wszystkie kotki noszą w sobie tyle rozległości i krągłości…)

Można przebiec z dzieckiem przez las, ścieżką lub szutrową drogą – i patrzeć tylko przed siebie. Nie dostrzec tej nieskończonej ilości perspektyw i planów, bliższych, dalszych i najdalszych. Nie spojrzeć w bok, utracić szansę na dostrzeżenie znikającej w gałęziach rudej kity, białej plamki z ogonkiem czy wpatrującej się w nas z przerażeniem (zaciekawieniem?) pary oczu. Nie odwrócić się nigdy i nie dostrzec uciekającego w popłochu jelenia czy lisa. Nie usłyszeć szurania myszy wśród bukowych liści. Pisku włochatki.

Można nawet zejść  ze ścieżki, zagłębić się w las w poszukiwaniu grzybów – i nie zobaczyć dużo więcej poza zjadającymi je ślimakami i „robakami”. Można powiedzieć Krzysiowi raz, drugi i trzeci – nie wiem. Nie wiem. Nie mam pojęcia. A skąd ci się biorą takie pytania? Nie myśl tyle tylko patrz pod nogi! Można zignorować jego zainteresowanie odgłosami, tropami, odchodami, obgryzanymi gałęziami, norami i gniazdami. Raz, drugi i trzeci.

Jeśli powiem, że dziesiątego razu nie będzie –  powiem banał.

Jednak nie jest banalne to, co dzieci stracą, tracąc zainteresowanie lasem. Na krótkim i długim dystansie.

Zdrowie fizyczne. Zręczność. Siła. Rozwój wyobraźni. Kreatywności. Zaspokajanie ciekawości i stawianie kolejnych i kolejnych pytań. Badanie. Uważność. Koncentracja. Poczucie własnej wartości…

Można by tak wymieniać i wymieniać. Oczywiście, dzieci które nie mają w swojej codzienności LASU, też się rozwijają i rozkwitają. Jednak jakiegoś ważnego doświadczenia brak…

Comments are closed.