Pracownia Edukacji Żywej zaprasza nauczycielki i nauczycieli w lipcu  do Ujsoł w Beskidzie Żywieckim!

Zapraszamy do wspólnego doświadczania i poznawanie dzikiej przyrody oraz poznawania sprawdzonych sposobów prowadzenia przyrodniczej edukacji terenowej

 

DLA KOGO?

Zapraszamy przede wszystkim nauczycielki/nauczycieli nauczania przedszkolnego i szkoły podstawowej – jednak i pozostali nauczyciele na pewno znajdą w tym wyjeździe wiele ciekawego dla siebie. To nie jest wyjazd jedynie dla nauczycieli przyrody i biologii, to jest propozycja dla wszystkich nauczycieli, którzy zabierają dzieci i młodzież do lasu, na łąkę, do parku – lub też chcieli by to robić, ale jeszcze nie spróbowali.

Planujemy udział maksymalnie piętnastu osób, decyduje kolejność zgłoszeń.

 

CO?

Podczas wyjazdu:

– Podzielimy się sprawdzonymi przez nas sposobami spędzania z dziećmi czasu w lesie, takimi ,aby nie tylko zdobyły one wiedzę przyrodniczą, ale i aby chciały do niego wracać. Pokażemy Państwu aktywności, zabawy i ćwiczenia, które wpływają korzystnie na wszechstronny rozwój dzieci;

– Podzielimy się z naszymi doświadczeniami i obserwacjami, jakie zyskaliśmy realizując leśne warsztaty z setkami grup dzieci a także z rodzinami;

– Pokażemy sposoby, jak – podczas pobytu w przyrodzie nawet mocno przekształconej – można edukować o zjawiskach przyrodniczych;

– Odkryjemy różne tajemnice beskidzkiego lasu, m.in. będziemy poszukiwać i rozpoznawać ślady zwierząt

– Wzmocnicie swoją osobistą więź z przyrodą

– Odpoczniecie, odetchniecie – będziecie się dobrze bawić!

 

Z KIM SPĘDZICIE TEN CZAS?

Prowadzącymi zajęcia są osoby tworzące Pracownię Edukacji Żywej (zapraszamy do bliższego poznania naszej Pracowni – www.pez.org.pl). Są to m.in.:

Maja Głowacka – od dzieciństwa czuje, że jej domem jest las. Chcąc go głębiej poznawać i chronić – zrobiła doktorat z ekologii drzew. Szybko odkryła, że swoją pasją i wiedzą potrzebuje dzielić się z innymi i od kilkunastu lat prowadzi leśne warsztaty z dziećmi i dorosłymi. Aż w końcu, wspólnie z Bogdanem Ogrodnikiem stworzyła Pracownię Edukacji Żywej. Absolwentka szkoły trenerów umiejętności psychospołecznych, prowadzi również warsztaty rozwojowe – oczywiście w lesie. Zaangażowana w ochronę przyrody, m.in. realizowała programy czynnej ochrony siedlisk w Śląskim Ogrodzie Botanicznym. Jak może –  pomaga potrzebującym psom i kotom, które spotyka na swojej drodze podejrzanie często…

Bogdan Ogrodnik – przyrodnik, filozof, fizyk… W pracy doktorskiej rozwijał filozofię  przyrody , co teraz wykorzystuje podczas tworzenia i prowadzenia zajęć z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Od kilkunastu lat mocno zaangażowany w pomoc rodzicom (sam żywo zainteresowany tematem jako ojciec dwójki dzieci) i nauczycielom w kwestiach wychowawczych – m.in. jako trener Szkoły dla Rodziców i Wychowawców. Ukończył szkołę trenerów umiejętności psychospołecznych. Pomysłodawca i współtwórca Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Obecnie współpracuje ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym.

 

Od wielu lat prowadzimy zajęcia z dziećmi w lesie. Wiemy, że las to dla nich absolutnie niezwykłe miejsce, pełne tajemnic i dziwów. Każdy znaleziony grzyb, każda mrówka czy pająk – są częścią cudownej historii. I nie chodzi o to, żeby dorosły wskazywał najciekawsze zjawiska, ale przede wszystkim – aby odkrywały je dzieci. To dopiero jest prawdziwa przygoda! Szukanie życia pod liśćmi, na korze drzew, w rozkładającym się drewnie. I znaleziska nie mające sobie równych – duże, czarne mrówki, wielonogie wije, lśniące czarno-granatowo żuczki. Poczucie, jak pachnie ziemia. A jak żywica czy igły świerka. Rozróżnić samymi paluszkami żołędzia od szyszki sosny czy świerka. A i to jeszcze nic! Wspólne poszukiwanie śladów obecności zwierząt, które były w lesie przed nami – miejsca odpoczynku sarny, babrzysko i buchtowisko dzików, drzewa rozkute przez dzięcioły i wiele, wiele innych…

Od wielu też lat prowadzimy zajęcia z osobami dorosłymi – z nauczycielami, edukatorami ekologicznymi, przyrodniczo-leśnymi, studentami, rodzicami. Stworzyliśmy i realizowaliśmy kilka programów dedykowanych osobom dorosłym. Dzielimy się z nimi nie tylko naszą wiedzą przyrodniczą ale i przemyślanymi przez nas i sprawdzonymi sposobami na prowadzenie edukacji pozaformalnej. Współpracujemy w tym zakresie z różnymi instytucjami i organizacjami, m.in. z Ośrodkiem Działań Ekologicznych „Źródła”, parkami narodowymi, lasami państwowymi, WOM w Rybniku i Katowicach, Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie. Ponieważ – realizując zajęcia terenowe dla szkół i przedszkoli – współpracujemy z wieloma nauczycielami a także oboje przez jakiś czas pracowaliśmy jako nauczyciele – znamy dobrze szkolne realia.

 

WIĘCEJ O ZAJĘCIACH

Realizowane przez nas zajęcia w lesie – ich treść i sposób prowadzenia cechuje m.in. polisensoryczność, rozwijanie kreatywności, samodzielności, ciekawości i otwartości wobec świata. (Zob. zakładkę http://pez.org.pl/o-nas/inspiracje/). Od lat naszym ideałem w budowie relacji jest Porozumienie bez Przemocy (NVC), ale korzystamy i z innych, równie cennych inspiracji.

Nasze zajęcia zawierają zarówno elementy przygody jak i sprzyjające koncentracji obserwacje i prace manualne, zajęcia ruchowe. Poszukując sposobów na głębsze doświadczanie przyrody i siebie nawzajem czerpiemy z różnych tradycji, kultur i dziedzin sztuki.

Podczas wyjazdu będzie też czas na wzmacnianie, pogłębianie Państwa osobistej relacji z przyrodą.

 

KIEDY?

5 lipiec  (przyjazd przed kolacją) -7 lipiec (wyjazd po obiedzie)

GDZIE?

Zapraszamy Was na lato do cudownego miejsca – do agroturystyki Kubiesówka (http://www.kubiesowka.pl/) w Ujsołach (Beskid Żywiecki). Ponieważ ośrodek znajduje się na zboczu Kubiesówki 100 m od szczytu – możliwe jest zorganizowanie transportu od podnóża góry pod sam dom (lub też można podjechać swoim samochodem ale nie jest to banalne).

Kiedy tylko zobaczycie przestrzeń otaczającą ośrodek i widoki gór – zakochacie się w tym miejscu tak jak my!

ILE TO KOSZTUJE?

240 zł – w cenie znajdują się 2 noclegi i pełne wyżywienie (kolacja 5 lipca, śniadanie, obiad i kolacja 6 lipca, śniadanie i obiad 7 lipca) oraz program.

UWAGA: Jest możliwość zamówienia posiłków wegetariańskich i wegańskich i innych.

 

Gwarancją rezerwacji miejsca jest wpłata 30 zł zaliczki na konto BGŻ o/Mikołów 35 2030 0045 1110 0000 0371 7970 (z dopiskiem – warsztaty w Ujsołach).

 

JAK TO BĘDZIE WYGLĄDAŁO?

Poniżej przedstawiamy program ramowy wyjazdu. Będziemy go wspólnie modyfikować w zależności od pogody, od kondycji oraz Państwa potrzeb.

Uwaga: wyjazd odbędzie się niezależnie od pogody! Dostosujemy program również do aury deszczowej (mamy wówczas do dyspozycji altankę i salę w ośrodku oraz obszerne zadaszenia do rozpięcia w środku lasu).

 

5 lipiec (wtorek)

17.00 – wspólna kolacja

19.00  – spotkanie po kolacji – poznajemy się (jeśli będziemy chcieli – pójdziemy posłuchać nocnych odgłosów lasu…)

6 lipiec (środa)

8.30 – 9.00 śniadanie

9.30 – 13.30 – zagłębianie się w las…

14.00 – 15.00 – obiad

16.00 – 20.00 – zagłębianie się w las…

20.00 – kolacja – ognisko i rozmowy, opowieści, poznawanie lasu…

 

7 lipiec (czwartek)

8.30 – 9.00 – śniadanie

9.30 – 13.30 – zagłębianie się w las…

14.00 – 15.00 – obiad

 

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani wyjazdem – prosimy o kontakt: pracowniaedukacjizywej@gmail.com (z tematem „Ujsoły 5-7 lipiec 2016”) lub tel. 789 363 273.