W ramach tego cyklu proponujemy zajęcia terenowe (opcjonalnie – stacjonarne), podczas których dzieci uczą się rozpoznawać różne elementy przyrody.

 1. Czy dąb Bartek to najstarsze drzewo w Polsce? – poznawanie drzew i krzewów dziko rosnących

Które drzewo wytrzyma temperaturę -50⁰C? Czy to prawda, że spacer po lesie cisowym może być niebezpieczny? Z kory jakiego drzewa wytwarzano kiedyś buty? Czy to prawda, że kiedyś ludzie zjadali drzewa? Które drzewo wziął w opiekę król Jagiełło i czy udało mu się je uratować? Czy akacja rośnie w Polsce? Które drzewa są najstarsze a które najwyższe? Z jakiego drzewa zbudowano flotę Imperium Rzymskiego? Które drzewa wiosną płaczą? Jak odróżnić sosnę od świerka a dąb czerwony od dębu szypułkowego? Na korze jakiego drzewa mieszkają jaszczurki? Czy to prawda, że owoce jarzębiny są trujące? Na te i wiele innych pytań dotyczących drzew uczestnicy uzyskają odpowiedzi podczas zajęć. Nauczą się oceniać wiek drzew, rozpoznawać gatunki drzew zarówno dorosłych, jak i ich siewki i nasiona. Nauczą się oceniać, czy drzewo jest chore czy zdrowe, czy warunki w jakich żyje odpowiadają mu, czy nie. Dowiedzą się, które drzewa rosną nad wodą a które wysoko w górach, na hałdach czy w środku ciemnego lasu.

Dla kogo: grupy dzieci  w wieku 5-7 lat. Grupy przedszkolne oraz wczesnoszkolne – maksymalnie 15 osobowe. W przypadku zajęć stacjonarnych możliwy jest udział całej klasy.

Gdzie: las/park w sąsiedztwie szkoły, Żabie Doły, bytomskie lasy, okolice stawu Śmieszek

Jak długozajęcia terenowe – 2 godziny lekcyjne

zajęcia stacjonarne – 2 godziny lekcyjne

Odpłatność:     120 zł/grupę – zajęcia 2-godzinne

UWAGA: Ponieważ zajęcia odbywają się w terenie, bardzo prosimy aby wszyscy uczestnicy byli odpowiednio ubrani w strój terenowy (wygodne, pełne buty – nie sandałki!), długie spodnie, koszula lub bluza z długim rękawem, nakrycie głowy).

 

2. Czy w tym lesie mieszka dzik? – poszukiwanie i rozpoznawanie śladów zwierząt

Każdy las, nawet niezbyt naturalny – tętni życiem. Zwierzęta obserwują nas zza drzew i krzewów, gotowe w każdej chwili uciec. Niektóre z nich aktywne są nocą – co również utrudnia ich obserwowanie. A podglądanie ich zwyczajów jest tak fascynujące! Kto nie chciałby zobaczyć dzików taplających się w błocie, dzięcioła w jego kuźni czy wiewiórki zajadającej się nasionami szyszek? Do tego jednak potrzeba dużo cierpliwości i znajomości zwyczajów zwierząt. Na wycieczce do lasu, którą proponujemy – uczestnicy rozpoczną tę naukę. Nauczą się patrzeć na las tak, aby odnajdywać w nim ślady pobytu zwierząt. Nauczą się też rozpoznawać, jakie zwierzęta zostawiły te ślady i jakie są ich zachowania. Buchtowiska, nory, gniazda, kuźnie i kto wie co jeszcze…

Dla kogo: grupy dzieci w wieku 5-7 lat, maksymalnie 15 osobowe. W przypadku zajęć stacjonarnych możliwy jest udział całej klasy.

Gdzie: las/park w sąsiedztwie szkoły, bytomskie lasy, okolice stawu Śmieszek

Jak długo: przedszkole i 1 klasa szkoły podstawowej – 2 godziny lekcyjne (zajęcia terenowe)

zajęcia stacjonarne – 2 godziny lekcyjne

Odpłatność:     120 zł/grupę – zajęcia 2-godzinne

UWAGA: Ponieważ zajęcia odbywają się w terenie, bardzo prosimy aby wszyscy uczestnicy byli odpowiednio ubrani w strój terenowy (wygodne, pełne buty – nie sandałki!), długie spodnie, koszula lub bluza z długim rękawem, nakrycie głowy).