Pracownia Edukacji Żywej zaprasza rodziców z dziećmi
na letnie wyjazdy do Ujsoł w Beskidzie Żywieckim!


Zapraszamy Was na wspólne poznawanie dzikiej przyrody i rodzinne spędzanie czasu.

Proponujemy Wam najlepszą profilaktykę Syndromu Deficytu Natury – zanurzanie się w beskidzkim lesie.

Każdy turnus jest spełnianiem się opowieści, którą tworzymy specjalnie na potrzeby konkretnego wyjazdu, czasu w przyrodzie i grupy rodzin. W poprzednim roku a także wiosną tego roku spotykaliśmy się w Cięcinie:
„Cięcina to miejsce, gdzie zbocza gór napęczniałe są od wody i ludzie od dawna chętnie się tutaj osiedlali. Jednak zdążyli już zapomnieć, że to miejsce ma swoją wielką tajemnicę – Dolinę Bezimiennego Potoku. Dziś rzadko można w niej spotkać człowieka a kiedyś przybywali tu wędrowcy z różnych stron świata. Jedni opowiadali później, że byli w Krainie Wiszących Drzew, inni – w Mieście Skalnych Domów a jeszcze inni – w Kraju Mchów i Paproci. Ciekawi was, dlaczego ludzie pokonywali nieraz wiele kilometrów, żeby dotrzeć do Doliny Bezimiennego Potoku?
Tu przychodzą na świat Królowa i Król Gór…”

Lasy na zboczu Kubiesówki powoli odkrywają przed nami swoje opowieści – wkrótce podzielimy się z Wami niektórymi z nich….

Wypełniając te opowieści, przez kilka dni na wiele godzin zagłębiamy się w beskidzki las. Wąchamy go, smakujemy i dotykamy. Schodzimy z przetartych szlaków i podążamy ścieżkami zwierząt. Poznajemy tajemnice najstarszych drzew. Zaglądamy pod ich korzenie i do środka zmurszałego pnia. Rozmawiamy z lasem poprzez sztukę. Budujemy schronienie dla naszej małej społeczności, przy ognisku pieczemy podpłomyki.
Wspólnie odkrywamy, bawimy się i – niepostrzeżenie – uczymy. Co bardzo ważne – nie krzywdząc w żaden sposób żyjących tu Istot.
Prócz rozbudzonej i zaspokojonej ciekawości, prócz radości i poczucia wolności, poczucia, że jesteśmy tak blisko lasu, blisko drzew, ziemi, zwierząt – niezmiernie ważne jest, że ten czas dzieci spędzają z rodzicami a rodzice z dziećmi. Na te kilka dni jesteśmy całą naszą uwagą i uczuciem z dziećmi.

Kiedy jednak dzieci zasną jak kamień po dniu pełnym wrażeń lub będą się bawiły razem z nami – proponujemy rodzicom wieczorne rozmowy lub warsztaty (w zależności od długości wyjazdu i chęci) dotyczące rodzicielstwa. Jak długo wychowujemy dzieci mamy wiele wątpliwości, niepokoju czy nasze podejście jest rzeczywiście nasze czy zapożyczone, odziedziczone po rodzicach. Czy nasz sposób wychowania dzieci da im to, co dla nich najlepsze? Skąd mamy wiedzieć, co rzeczywiście jest najlepsze? Warsztaty poprowadzi Bogdan Ogrodnik, certyfikowany realizator Szkoły Dla Rodziców i Wychowawców oraz trener umiejętności psychospołecznych. Więcej o Bogdanie przeczytacie: http://pez.org.pl/dla-rodzin/prowadzacy/

DLA KOGO?
Zapraszamy rodziców z dziećmi od powyżej 3 do 9 lat. Młodsze rodzeństwo może również uczestniczyć w wyjeździe, jednak wówczas cały czas znajduje się pod opieką rodziców.
Planujemy udział maksymalnie siedmiu rodzin w jednym turnusie. Każdemu dziecku powinien towarzyszyć chociaż jeden rodzic lub opiekun prawny.

Z KIM SPĘDZICIE TEN CZAS?
Prowadzącymi zajęcia są osoby tworzące Pracownię Edukacji Żywej (zapraszamy do bliższego poznania naszej Pracowni – www.pez.org.pl). Są to m.in.:

Maja Głowacka – od dzieciństwa czuje, że jej domem jest las. Chcąc go głębiej poznawać i chronić – zrobiła doktorat z ekologii drzew. Szybko odkryła, że swoją pasją i wiedzą potrzebuje dzielić się z innymi i od kilkunastu lat prowadzi leśne warsztaty z dziećmi i dorosłymi. Aż w końcu, wspólnie z Bogdanem Ogrodnikiem stworzyła Pracownię Edukacji Żywej. Absolwentka szkoły trenerów umiejętności psychospołecznych, prowadzi również warsztaty rozwojowe – oczywiście w lesie. Zaangażowana w ochronę przyrody, m.in. realizowała programy czynnej ochrony siedlisk w Śląskim Ogrodzie Botanicznym. Jak może – pomaga potrzebującym psom i kotom, które spotyka na swojej drodze podejrzanie często…

Bogdan Ogrodnik – przyrodnik, filozof, fizyk… W pracy doktorskiej rozwijał filozofię przyrody , co teraz wykorzystuje podczas tworzenia i prowadzenia zajęć z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Od kilkunastu lat mocno zaangażowany w pomoc rodzicom (sam żywo zainteresowany tematem jako ojciec dwójki dzieci) i nauczycielom w kwestiach wychowawczych – m.in. jako trener Szkoły dla Rodziców i Wychowawców. Ukończył szkołę trenerów umiejętności psychospołecznych. Pomysłodawca i współtwórca Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Obecnie na Śląskim Uniwersytecie Medycznym prowadzi warsztaty dla studentów m.in. z etyki troski.

Alicja Kloczkowska – przyrodniczka całym sercem, z przyrodą związała swoje życie zawodowe (absolwentka międzywydziałowej ochrony środowiska) i prywatne. Jej ogromna potrzeba ochrony przyrody sprawiła, że angażowała się m.in. w programy czynnej ochrony torfowisk w Biebrzańskim Parku Narodowym, muraw kserotermicznych i łąk (program Klubu Przyrodników) i reintrodukcji popielicy w Polsce Zachodniej (program PTOP „Salamandra”). Swoją wiedzę, doświadczenie i pasję wykorzystuje podczas prowadzenia przyrodniczych warsztatów terenowych z dziećmi i młodzieżą.

Agata Kloczkowska – dzieciństwo spędziła w mieście (na placu;), na jurajskich murawach i łąkach oraz w bukowych lasach. Bardzo chciała to kontynuować, dlatego postanowiła zająć się przyrodą także zawodowo, długo studiując biologię, a potem pracując w Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, a teraz także w Pracowni Edukacji Żywej.

Izabela Skowronek – jej przygoda z przyrodą rozpoczęła się w dzieciństwie. Wiele godzin spędzała wtedy na łąkach, w lesie, nad rzeką i w ogrodzie babci. Z czasem przyroda, a szczególnie botanika, zafascynowały ją na poważnie, dlatego rozpoczęła studia na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przyroda jest dla niej nieskończoną wartością, fascynuje ją, chce ją chronić i o niej opowiadać. Już na studiach rozpoczęła pracę jako edukator ekologiczny i współpracowała z Międzynarodowym Miasteczkiem Edukacji Ekologicznej w Rogoźniku. Ukończyła kurs dydaktyczno-pedagogiczny uprawniający do nauczania biologii. Stale uczestniczy w warsztatach i konferencjach poświęconych edukacji ekologicznej. Obecnie prowadzi zajęcia jako nauczyciel akademicki oraz ulubione warsztaty dla dzieci w Pracowni Edukacji Żywej.

Od wielu lat prowadzimy zajęcia z dziećmi w lesie. Wiemy, że las to dla nich absolutnie niezwykłe miejsce, pełne tajemnic i dziwów. Każdy znaleziony grzyb, każda mrówka czy pająk – są częścią cudownej historii. I nie chodzi o to, żeby dorosły wskazywał najciekawsze zjawiska, ale przede wszystkim – aby odkrywały je dzieci. To dopiero jest prawdziwa przygoda! Szukanie życia pod liśćmi, na korze drzew, w rozkładającym się drewnie. I znaleziska nie mające sobie równych – duże, czarne mrówki, wielonogie wije, lśniące czarno-granatowo żuczki. Poczucie, jak pachnie ziemia. A jak żywica czy igły świerka. Rozróżnić samymi paluszkami żołędzia od szyszki sosny czy świerka. A i to jeszcze nic! Wspólne poszukiwanie śladów obecności zwierząt, które były w lesie przed nami – miejsca odpoczynku sarny, babrzysko i buchtowisko dzików, drzewa rozkute przez dzięcioły i wiele, wiele innych. Jakie skarby (prócz wspomnień) dzieci mogą zabrać z sobą z lasu? Szyszki i łupinki orzechów obgryzionych przez wiewiórki, szyszki wyrzucone przez dzięcioła z kuźni, pióro ptaka, może sierść z legowiska sarny? Wyjątkowo przebarwiony liść, czy gałązka o niezwykłym kształcie?

WIĘCEJ O ZAJĘCIACH
Proponowane zajęcia w lesie – ich treść i sposób prowadzenia cechuje m.in. polisensoryczność, rozwijanie kreatywności, samodzielności, ciekawości i otwartości wobec świata. (Zob. zakładkę http://pez.org.pl/o-nas/inspiracje/). Od lat naszym ideałem w budowie relacji jest Porozumienie bez Przemocy (NVC), ale korzystamy i z innych, równie cennych inspiracji.
Nasze zajęcia zawierają zarówno elementy przygody jak i sprzyjające koncentracji obserwacje i prace manualne, zajęcia ruchowe, śpiew, taniec. Poszukując sposobów na głębsze doświadczanie przyrody i siebie nawzajem czerpiemy z różnych tradycji, kultur i dziedzin sztuki.
Niektóre zajęcia są przewidziane tylko dla dzieci, inne tylko dla rodziców – ale najwięcej będzie okazji do udziału w zajęciach całych rodzin. Oczywiście znajdzie się także czas na rekreację i zajęcia własne.
Marzy nam się, aby nasza propozycja pomogła dzieciom i rodzicom odkryć przyrodę jako wyjątkowe miejsce spotkania. Miejsce które sprawia, że więzy rodzinne zacieśniają się dzięki wspólnie przeżytym przygodom, odkryciom a może i obudzonym pasjom. Traktujemy naszą propozycję jako rodzaj profilaktyki Syndromu Deficytu Natury (zob. zakładkę http://pez.org.pl/o-nas/inspiracje/zespol-braku-kontaktu-z-natura/).
Mamy nadzieję, że wyjazdy do Ujsół dostarczą również dorosłym, dzięki wspólnym rozmowom, wsparcia w ich poszukiwaniach optymalnego sposobu budowania więzi z dziećmi. Dla zainteresowanych rodziców (zwłaszcza podczas dłuższych turnusów) przygotowaliśmy warsztaty oparte na programie Szkoły Dla Rodziców i Wychowawców.

KIEDY?
28 czerwiec (przyjazd przed kolacją) – 3 lipiec (wyjazd po obiedzie) (wyjazd 5-dniowy)
12 sierpień (przyjazd przed kolacją) -14 sierpień (wyjazd po obiedzie) (wyjazd weekendowy)
16 sierpień (przyjazd przed kolacją) -21 sierpień (wyjazd po obiedzie) (wyjazd 5-dniowy)
23 sierpień (przyjazd przed kolacją) – 28 sierpień (wyjazd po obiedzie) (wyjazd 5-dniowy)
2 wrzesień (przyjazd przed kolacją) – 4 wrzesień (wyjazd po obiedzie) (wyjazd weekendowy)

GDZIE?
Zapraszamy Was na lato do cudownego miejsca – do agroturystyki Kubiesówka (http://www.kubiesowka.pl/) w Ujsołach (Beskid Żywiecki). Ponieważ ośrodek znajduje się na zboczu Kubiesówki 100 m od szczytu – możliwe jest zorganizowanie transportu pod sam dom (lub też można podjechać swoim samochodem).
Kiedy tylko zobaczycie przestrzeń otaczającą ośrodek i widoki gór – zakochacie się w tym miejscu tak jak my!

ILE TO KOSZTUJE?
Wyjazdy weekendowe
Osoba dorosła: 140 zł
Dzieci do 2 lat: nieodpłatnie
Dzieci od powyżej 2 do 3 lat: 50 zł (tylko nocleg)
Dzieci od powyżej 3 do 4 lat: 150 zł (lub 120 zł jeśli z rodzeństwem powyżej 3 lat) (nocleg + program)
Dzieci od powyżej 4 lat do 8 lat: 250 zł (lub 220 jeśli z rodzeństwem powyżej 2 lat) (nocleg + połowa wyżywienia + program)
Dzieci 8 lat i powyżej: 290 zł (lub 260 zł jeśli z rodzeństwem powyżej 2 lat) (nocleg + pełne wyżywienie + program)

W cenie znajdują się 2 noclegi, wyżywienie stosownie do wieku dziecka (śniadanie, obiad, kolacja) i program (płacą za niego jedynie dzieci w wieku powyżej 3 lat).

Wyjazdy 5dniowe
Osoba dorosła: 350 zł
Dzieci do 2 lat: nieodpłatnie
Dzieci od powyżej 2 do 3 lat 125 zł (tylko nocleg)
Dzieci od powyżej 3 do 4 lat: 425 zł (lub 375 zł jeśli z rodzeństwem powyżej 3 lat) (nocleg + program)
Dzieci od powyżej 4 lat do 8 lat: 550 zł (lub 500 zł jeśli z rodzeństwem powyżej 2 lat) (nocleg + połowa wyżywienia + program)
Dzieci od powyżej 8 lat: 650 zł (lub 600 zł jeśli z rodzeństwem powyżej 2 lat) (nocleg + pełne wyżywienie + program)

W cenie znajduje się 5 noclegów, wyżywienie stosownie do wieku dziecka (śniadanie, obiad kolacja) i program (płacą za niego jedynie dzieci w wieku powyżej 3).

UWAGA: Jest możliwość zamówienia posiłków wegetariańskich i wegańskich i innych.

Warsztaty dla zainteresowanych osób, oparte na programie Szkoły dla Rodziców i Wychowawców – płatne są w trybie „płacisz ile chcesz” (na podstawie indywidualnej oceny każdego uczestnika).

JAK TO BĘDZIE WYGLĄDAŁO?
Poniżej przedstawiamy program ramowy wyjazdów. Będziemy go wspólnie modyfikować w zależności od pogody, od kondycji oraz potrzeb dzieci i rodziców itd.
Uwaga: wyjazdy odbędą się niezależnie od pogody! W zależności od aury różna może być proporcja zajęć terenowych i stacjonarnych.

Pierwszy dzień warsztatów (dzień przyjazdu)
19.00 – wspólna kolacja
20.00 – spotkanie po kolacji – poznajemy się

Pełne dni warsztatowe
8.30 – 9.00 śniadanie
9.30 – 13.30 – zagłębianie się w las
14.00 – 15.00 – obiad
16.00 – 19.00 – zagłębianie się w las
19.00 – 20.00 – kolacja
20.00 – 22.00 – rodziców wieczorne rozmowy lub warsztaty

Ostatni dzień warsztatów (dzień wyjazdu)
8.30 – 9.00 śniadanie
9.30 – 13.30 – zagłębianie się w las
14.00 – 15.00 – obiad

Oczywiście program ulega zmianie na przykład wtedy, kiedy mamy ognisko (wówczas do późna patrzymy w gwiazdy, rozmawiamy o życiu, o wartościach – albo po prostu śmiejemy się i żartujemy) lub kiedy idziemy na nocną wyprawę do lasu. Kiedy dzieci i rodzice mają ochotę wyruszyć do lasu wcześniej lub dłużej rano pospać.
Po obiedzie i po kolacji dzieci mogą wykonywać prace plastyczne z naturalnych elementów przyrody, które zgromadzą sobie w ciągu zajęć a także do obserwacji mikroskopowych czy zabaw ruchowych. Najczęściej jednak wtedy po prostu bawią wspólnie (realizując własne pomysły) a rodzice odpoczywają.

Jeśli chcecie zobaczyć, jak bawiliśmy się ubiegłego lata w Cięcinie, zerknijcie:
https://www.facebook.com/events/411893198995999/

Niektórzy rodzice i dzieci tak wspominają pobyt z nami:

„Nie mam wyjścia, muszę to przyznać, zostałam niemal psychofanką wyjazdów do lasu z Mają i Bogusiem. Zawsze kochałam las i wędrówki, ale od kiedy wyprawiam się na leśne przygody dzieci i rodziców to dopiero poznaję bogactwo natury. Maja i Boguś jak para czarodziejów odkrywają magiczne tajniki. Miłość i szacunek do, nie boje się teraz patetycznie nazywać, -Matki Natury rośnie z każdym drobnym elementem wiedzy. Rozmaite narośla na liściach już nie straszą niewiadomą zarazą, galasy to przecież domki dla owadów, nasiona utknięte w korze to nie przypadkowo uwięzione ziarenko, tylko kowadło, którym ptaki pomagają sobie rozłupywać twardą skorupkę, a salamandra rozmnaża się w …
Nie opowiem wszystkiego, po prostu jedźcie i poznajcie sami.…
Wycieczka po lesie z Mają i Bogusiem tak właśnie wygląda, nanizują koraliki wiedzy na długi sznur ciekawości. Tak, dzieci też korzystają, są na powietrzu, wspinają się na drzewa, czy turlają z górki 😉
A tak serio, to Maja i Boguś zawsze podążają za tym, czego potrzebują uczestnicy, mają niesamowity dar dostosowywania wiedzy do wieku i możliwości percepcyjnych ludzi, a jednocześnie nie tworzą dystansu i podziału na wy- my. Mimo iż wiedzą o lesie wszystko, a spacerowicze czasem niewiele, nie dają odczuć swojej niezaprzeczalnej wielkości. Tworzą wspólnotę w zachwycie nad naturą.”
Karolina 36 l. 😉

„Dzieci zjeżdżają na pupie po kamykach i wtedy im się drzą spodnie. Wspinanie na drzewa jest fajne i huba mi się podobała przez lupę, i Maja jest fajna a Boguś niedźwiedź. I jedzenie w lesie mi się podobało i rysowanie na ręce patyków.”
Klara 4 l.

„Mieliśmy okazję uczestniczyć dwukrotnie w Leśnych Przygodach Dzieci i Rodziców – w edycji letniej i jesiennej. Dzieci były tak zachwycone, że nie mogą się już doczekać wiosennego wyjazdu. Na zimowy się nie załapaliśmy, bo akurat wyjeżdżaliśmy na ferie.
Cały trzydniowy wyjazd jest idealnie rozplanowany i zorganizowany. Cudowne warsztaty i poznawanie natury, opowieści przyrodnicze i niesamowita atmosfera, którą tworzą organizatorzy budują klimat, do którego chce się wracać. Warunki lokalowe w szkole w Cięcinie są na wysokim poziomie. Posiłki są smaczne i różnorodne, a okolica sprzyja pieszym wędrówkom i obcowaniu z naturą.
Szczerze polecamy duet: Maja & Bogdan! Sądzę, że ktoś, komu zależy na rozwoju swoich dzieci i lubi kontakt z naturą, z chęcią będzie do nich wracał.
Pozdrawiamy, 4M: Magda, Maciek, Marcelinka i Michalinka”

Jeśli jesteście zainteresowani wyjazdem – prosimy o kontakt: pracowniaedukacjizywej@gmail.com (z tematem „Ujsoły 2016”) lub tel. 789 363 273.

Budujmy wspólnie Krąg Leśnych Rodzin!