Pracownia Edukacji Żywej zaprasza rodziców z dziećmi na letnie i jesienne wyjazdy do Istebnej w Beskidzie Śląskim!

Zapraszamy Was na wspólne poznawanie dzikiej przyrody i rodzinne spędzanie czasu.

Proponujemy Wam najlepszą profilaktykę Syndromu Deficytu Natury – zanurzanie się w beskidzkim lesie.

 

Każdy turnus jest spełnianiem się opowieści, którą tworzymy specjalnie na potrzeby konkretnego wyjazdu, czasu w przyrodzie i grupy rodzin. Dwa lata temu spotykaliśmy się w Cięcinie, gdzie szukaliśmy nowo narodzonej  Królowej Gór.

„Cięcina to miejsce, gdzie zbocza gór napęczniałe są od wody i ludzie od dawna chętnie się tutaj osiedlali. Jednak zdążyli już zapomnieć, że to miejsce ma swoją wielką tajemnicę –  Dolinę Bezimiennego Potoku. Dziś rzadko można w niej spotkać człowieka a kiedyś przybywali tu wędrowcy z różnych stron świata. Jedni opowiadali później, że byli w Krainie Wiszących Drzew, inni – w Mieście Skalnych Domów a jeszcze inni – w Kraju Mchów i Paproci. Ciekawi was, dlaczego ludzie pokonywali nieraz wiele kilometrów, żeby dotrzeć do Doliny Bezimiennego Potoku?

Tu przychodzą na świat Królowa i Król Gór…”

Rok temu w Ujsołach lasy i polany na zboczu Kubiesówki powoli odkrywały przed nami swoje historie: znaleźliśmy Łąkę Dziewięciu Sił, na której robiliśmy talizmany, badaliśmy tajemnicę zagubionej w lesie chatki, rozbiliśmy obozowisko w Najstarszym Lesie i chodziliśmy odwiedzać Płaczącą Jodłę. A pamiętacie Wiewiórkowy Las i Hubowe Drzewo?

W tym roku gościmy w Istebnej, w Krainie Mchów i Paproci i w starym borze świerkowym, jednym z ostatnich, jaki pozostał w tej części Beskidów. Świerki istebniańskie są znane w całym świecie ze swej wielkości, odporności i mroczności jaka panuje na dnie boru. Tam właśnie będziemy szukać śladów pozostawionych przez mieszkańców tej krainy.

Gdy ludzie są daleko i las jest bezpieczny – wychodzą leśne zwierzęta: sarny, jelenie, przemykają borsuki i lisy. Podążymy ścieżkami, które wydeptały. Zbudujemy kryjówki, z których spróbujemy zobaczyć leśnego mieszkańca. Na wiele godzin zagłębimy się w beskidzki las, poznamy jego zapach, smak, posłuchamy dźwięków, które wydaje. Będziemy wspólnie odkrywać, bawić się i – niepostrzeżenie – uczyć.

Prócz rozbudzonej i zaspokojonej ciekawości, prócz radości i poczucia wolności, poczucia, że jesteśmy tak blisko lasu, blisko drzew, ziemi, zwierząt – niezmiernie ważne jest, że ten czas dzieci spędzają z rodzicami a rodzice z dziećmi. Na te kilka dni jesteśmy całą naszą uwagą i uczuciem z dziećmi.

Kiedy jednak dzieci zasną po dniu pełnym wrażeń – proponujemy wieczorne rodziców rozmowy o wychowaniu, o świecie, w którym żyć będą nasze dzieci. O tym, co ważne w życiu.

 

DLA KOGO?

Zapraszamy rodziców z dziećmi od powyżej 4 do 11 lat. Młodsze rodzeństwo może oczywiście również uczestniczyć w wyjeździe, jednak program dedykowany jest raczej starszym dzieciom.

Planujemy udział maksymalnie siedmiu rodzin w jednym turnusie.

 

Z KIM SPĘDZICIE TEN CZAS?

Prowadzącymi zajęcia są osoby tworzące Pracownię Edukacji Żywej (zapraszamy do bliższego poznania naszej Pracowni – www.pez.org.pl). Są to m.in.:

Maja Głowacka – od dzieciństwa czuje, że jej domem jest las. Chcąc go głębiej poznawać i chronić – zrobiła doktorat z ekologii drzew. Szybko odkryła, że swoją pasją i wiedzą potrzebuje dzielić się z innymi i od kilkunastu lat prowadzi leśne warsztaty z dziećmi i dorosłymi. Absolwentka szkoły trenerów umiejętności psychospołecznych, prowadzi również warsztaty rozwojowe – oczywiście w lesie. Jak może –  pomaga potrzebującym psom i kotom, które spotyka na swojej drodze podejrzanie często…

Bogdan Ogrodnik – przyrodnik, filozof, fizyk… W pracy doktorskiej rozwijał filozofię  przyrody , co teraz wykorzystuje podczas tworzenia i prowadzenia zajęć z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Od kilkunastu lat mocno zaangażowany w pomoc wychowawczą rodzicom i nauczycielom (ojciec dwójki  – dzisiaj już dorosłych – dzieci: Mikołaja i Agnieszki). Jest realizatorem programu Szkoły dla Rodziców i Wychowawców, ukończył roczną szkołę trenerów umiejętności psychospołecznych. Zakochany w przyrodzie, wśród której spędził swoje dzieciństwo; jest pomysłodawcą i współtwórcą Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.

Cztery lata temu stworzyliśmy Pracownię Edukacji Żywej a od pół roku prowadzimy Szkołę Demokratyczną w Tychach.

 

WIĘCEJ O ZAJĘCIACH

Proponowane zajęcia w lesie – ich treść i sposób prowadzenia cechuje m.in. polisensoryczność, rozwijanie kreatywności, samodzielności, ciekawości i otwartości wobec świata. (Zob. zakładkę http://pez.org.pl/o-nas/inspiracje/). Od lat naszym ideałem w budowie relacji jest psychologia humanistyczna wywodząca się z badań Carla Rogersa i kontynuowana przez jego uczniów (Thomas Gordon, Marshal Rosenberg, itd.)

Nasze zajęcia zawierają zarówno elementy przygody jak i sprzyjające koncentracji obserwacje i prace manualne, zajęcia ruchowe, śpiew, taniec. Dobieramy je mając na uwadze ich znaczenie w  profilaktyce szerokiej gamy deficytów rozwojowych.

Poszukując sposobów na głębsze doświadczanie przyrody i siebie nawzajem czerpiemy z różnych tradycji, kultur i dziedzin sztuki.

Niektóre zajęcia są przewidziane tylko dla dzieci, inne tylko dla rodziców – ale najwięcej będzie okazji do udziału w zajęciach całych rodzin. Oczywiście znajdzie się także czas na rekreację i zajęcia własne.

Marzy nam się, aby nasza propozycja pomogła dzieciom i rodzicom odkryć przyrodę jako wyjątkowe miejsce spotkania. Miejsce które sprawia, że więzy rodzinne zacieśniają się dzięki wspólnie przeżytym przygodom, odkryciom a może i obudzonym pasjom. Traktujemy naszą propozycję jako rodzaj profilaktyki Syndromu Deficytu Natury (zob. zakładkę http://pez.org.pl/o-nas/inspiracje/zespol-braku-kontaktu-z-natura/).

 

KIEDY?

9 czerwiec – 11 czerwiec (weekend)

23 czerwiec – 25 czerwiec (weekend)

31 lipiec – 5 sierpień (5 noclegów)

22 sierpień – 27 sierpień (5 noclegów)

1 wrzesień – 3 wrzesień (weekend)

15 wrzesień – 17 wrzesień (weekend)

29 wrzesień – 1 październik (weekend)

20 październik – 22 październik (weekend)

Wszystkie turnusy zaczynają się pierwszego dnia wieczorem (ok. 19-tej)  i kończą ostatniego dnia po obiadokolacji (godz. 16.30).

GDZIE?

Długo szukaliśmy kolejnego miejsca na zajęcia w Beskidzie Żywieckim lub Śląskim, które łączyłoby dobre warunki pobytu z nienaruszoną przyrodą. W końcu znaleźliśmy agroturystykę Na Połomiu http://www.bielesz.pl/  prowadzoną przez Renatę i Władka Bielesz. Tuż za domem rozpościera się stary bór świerkowy, jeden z ostatnich takich lasów w tej części Beskidów.

 

ILE TO KOSZTUJE?

Wyjazd weekendowy (2 noclegi)

Osoba dorosła – 230 zł

Dziecko do 2 lat nieodpłatnie (o ile śpi z mamą, jeśli osobno – 60 zł)

Dziecko ponad 2 do 4 lat – 60 zł (o ile śpi z mamą, jeśli osobno – 120 zł)

Dziecko ponad 4 do 7 lat – 260 zł

Dziecko ponad 7-11 lat – 310 zł

Rodzeństwo w wieku od 4 lat – zniżka 20 zł/dziecko.

W cenie znajduje się nocleg, wyżywienie (śniadanie, obiadokolacja, kolacja pierwszego dnia, kawa i herbata – także z miejscowych ziół, ciasto) i program (w przypadku dzieci).

 

Wyjazd 5 dniowy (5 noclegów)

Osoba dorosła – 570 zł

Dziecko do 2 lat nieodpłatnie (o ile śpi z mamą, jeśli osobno – 150 zł)

Dziecko ponad 2 do 4 lat – 150 zł (o ile śpi z mamą, jeśli osobno – 300 zł)

Dziecko ponad 4 do 7 lat – 675 zł

dziecko ponad 7-11 lat – 800 zł

Rodzeństwo w wieku od 4 lat – zniżka 40 zł/dziecko.

W cenie znajduje się nocleg, wyżywienie (śniadanie, obiadokolacja, kolacja pierwszego dnia, kawa i herbata – także z miejscowych ziół, ciasto) i program (w przypadku dzieci).

 

JAK TO BĘDZIE WYGLĄDAŁO?

Poniżej przedstawiamy program ramowy wyjazdów. Będziemy go wspólnie modyfikować w zależności od pogody, od kondycji oraz potrzeb dzieci i rodziców itd.

Uwaga: wyjazdy odbędą się niezależnie od pogody! W zależności od aury różna może być proporcja zajęć terenowych i stacjonarnych.

 

Dzień przyjazdu

19.00 – wspólna kolacja

20.00  – spotkanie po kolacji – poznajemy się

 

Pełne dni pobytowe

8.30 – 9.00 śniadanie

9.30 – 15.30 – wyprawa do lasu (wraz z drugim śniadaniem)

16.00 – 16.30 – obiadokolacja

17.30-19.30 – zajęcia popołudniowe (najczęściej w lesie)

20.00 – 22.00 –  rodziców wieczorne rozmowy

 

Dzień wyjazdu

8.30 – 9.00 śniadanie

9.30 – 15.30 – wyprawa do lasu (wraz z drugim śniadaniem)

16.00 – 16.30 – obiadokolacja

 

Oczywiście program ulegnie zmianie na przykład wtedy, kiedy mamy ognisko (wówczas do późna patrzymy w gwiazdy, rozmawiamy o życiu, o wartościach – albo po prostu śmiejemy się i żartujemy) lub kiedy idziemy na nocną wyprawę do lasu.

 

Niektórzy rodzice i dzieci tak wspominają pobyt z nami:

Nie mam wyjścia, muszę to przyznać, zostałam niemal psychofanką wyjazdów do lasu z Mają i Bogusiem.  Zawsze kochałam las i wędrówki, ale od kiedy wyprawiam się na leśne przygody dzieci i rodziców to dopiero poznaję bogactwo natury. Maja i Boguś jak para czarodziejów odkrywają magiczne tajniki.  Miłość i szacunek do, nie boje się teraz patetycznie nazywać, -Matki Natury rośnie z każdym drobnym elementem wiedzy. Rozmaite narośla na liściach już nie straszą niewiadomą zarazą, galasy to przecież domki dla owadów, nasiona utknięte w korze to nie przypadkowo uwięzione ziarenko, tylko kowadło, którym ptaki pomagają sobie rozłupywać twardą skorupkę, a salamandra rozmnaża się w …

Nie opowiem wszystkiego, po prostu jedźcie i poznajcie sami.…

Wycieczka po lesie z Mają i Bogusiem tak właśnie wygląda, nanizują koraliki wiedzy na długi sznur ciekawości. Tak, dzieci też korzystają, są na powietrzu, wspinają się na drzewa, czy turlają z górki 😉

A tak serio, to Maja i Boguś zawsze podążają za tym, czego potrzebują uczestnicy, mają niesamowity dar dostosowywania wiedzy do wieku i możliwości percepcyjnych ludzi, a jednocześnie nie tworzą dystansu i podziału na wy- my. Mimo iż wiedzą o lesie wszystko, a spacerowicze czasem niewiele, nie dają odczuć swojej niezaprzeczalnej wielkości. Tworzą wspólnotę w zachwycie nad naturą.”

Karolina 36 l. 😉

 

„Dzieci zjeżdżają na pupie po kamykach i wtedy im się drzą spodnie. Wspinanie na drzewa jest fajne i huba mi się podobała przez lupę, i Maja jest fajna a Boguś niedźwiedź. I jedzenie w lesie mi się podobało i rysowanie na ręce patyków.”

Klara 4 l.

 

„Mieliśmy okazję uczestniczyć dwukrotnie w Leśnych Przygodach Dzieci i Rodziców – w edycji letniej i jesiennej. Dzieci były tak zachwycone, że nie mogą się już doczekać wiosennego wyjazdu. Na zimowy się nie załapaliśmy, bo akurat wyjeżdżaliśmy na ferie. Cały trzydniowy wyjazd jest idealnie rozplanowany i zorganizowany. Cudowne warsztaty i poznawanie natury, opowieści przyrodnicze i niesamowita atmosfera, którą tworzą organizatorzy budują klimat, do którego chce się wracać. Warunki lokalowe w szkole w Cięcinie są na wysokim poziomie. Posiłki są smaczne i różnorodne, a okolica sprzyja pieszym wędrówkom i obcowaniu z naturą. Szczerze polecamy duet: Maja & Bogdan! Sądzę, że ktoś, komu zależy na rozwoju swoich dzieci i lubi kontakt z naturą, z chęcią będzie do nich wracał.

Pozdrawiamy, 4M: Magda, Maciek, Marcelinka i Michalinka”

 

Jeśli jesteście zainteresowani wyjazdem – prosimy o kontakt: pracowniaedukacjizywej@gmail.com (z tematem „Istebna 2017”) lub tel. 789 363 273.

 

Budujmy wspólnie Krąg Leśnych Rodzin!