1. Wiosna Leśnych Rodzin w mieście

2. Wiosna Leśnych Rodzin w Beskidzie Żywieckim (patrz niżej)

 

 

1. Pracownia Edukacji Żywej zaprasza rodziców z dziećmi do lasów w Katowicach i Chorzowie!

Jeżeli lubicie przygody, jeśli ciekawią Was zwierzęta i wyszukiwanie ich śladów w lesie, jeśli chcecie poznawać życie drzew – te wyprawy są dla Was!

Zapraszamy na wspólne poznawanie bogatej (tak!, właśnie tak!) przyrody Śląska i rodzinne spędzanie czasu. Podczas naszych trzygodzinnych wypraw będziemy schodzić ze ścieżek i zagłębiać się w las. Podążymy szlakami zwierząt, poszukamy jadłodajni wiewiórek i dzięciołów. Znajdziemy huby o niespotykanych kształtach, niezwykłe wyrośla na drzewach, dziuple, legowiska saren i dzików, nory myszy i lisów… Niejeden leśny skarb wypełni kieszenie Waszych dzieci. Będziemy wspólnie odkrywać las, bawić się i – niepostrzeżenie – uczyć.

Podczas naszych wypraw znajdzie się też przestrzeń na pogłębienie Waszego kontaktu z dziećmi. Przez te kilka godzin będziemy całą naszą uwagą i uczuciem z dziećmi. I z przyrodą.

DLA KOGO?

 Zapraszamy rodziców z dziećmi w wieku od 4 do 10 lat. Młodsze rodzeństwo może również uczestniczyć w wyprawach, jednak wówczas rodzice powinni zabrać ze sobą nosidełko lub chustę.

Nasze wycieczki są kameralne, uczestniczy w nich zwykle maksymalnie 10 rodzin.

KTO WAS POPROWADZI W LAS?

Prowadzącymi zajęcia są edukatorzy Pracowni Edukacji Żywej . Są wśród nas osoby mające za sobą realizacje przyrodniczych warsztatów terenowych z setkami grup dzieci, młodzieży (ale i z osobami dorosłymi oraz z rodzinami) – biolodzy, geografowie, przyrodnicy. Latem i jesienią ubiegłego roku organizowaliśmy rodzinne wyjazdy do Cięciny – poczytajcie o nich, to lepiej nas poznacie:

https://www.facebook.com/events/411893198995999/

https://www.facebook.com/events/1489361604720140/

KIEDY, GDZIE i CO?

05 maj (czwartek) – godz. 16.00 – 19.00  – Chorzów – Uroczysko Buczyna

11 maj (środa) – godz. 16.00 – 19.00  – Katowice – las murckowski

24 maj (wtorek) – godz. 16.00 – 19.00 – Chorzów – Uroczysko Buczyna

12 czerwiec (niedziela) – godz. 10.00 – 13.00 – Katowice – las murckowski

12 czerwiec (niedziela) – godz. 14.00 – 17.00 – Katowice – las murckowski

Uwaga: Jeżeli kilka zaznajomionych rodzin będzie chciało wybrać się wspólnie do lasu w innym terminie niż powyżej zaproponowane – prosimy o kontakt.

Szczegółowe informacje dotyczące miejsca zbiórki ustalimy podczas korespondencji z osobami, które zgłoszą się na zajęcia.

ILE TO KOSZTUJE?

Dzieci w wieku 4-10 lat – 30 zł/dziecko

W przypadku udziału rodzeństwa w wieku 4-10 lat – 25 zł/każde dziecko

Rodzice/opiekunowie i młodsze rodzeństwo (poniżej 4 lat) – nieodpłatnie

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

Koniecznie należy się ubrać terenowo (będziemy schodzić ze ścieżek!). Przyda się termos z gorącą herbatą lub zimna woda (zależnie od pogody).

ZGŁOSZENIA

Osoby zainteresowane wyprawami prosimy o kontakt: pracowniaedukacjizywej@gmail.com lub tel. 789363273, 604063709 (chętnie odpowiemy na dodatkowe pytania). W mailu prosimy podać następujące informacje: data interesującej Państwa wycieczki, wiek dziecka/dzieci, czy planujecie Państwo dojazd samochodem/komunikacją miejską oraz numer telefonu (to bardzo ułatwia kontakt!).

2. Wiosna Leśnych Rodzin w Beskidzie Żywieckim

Zapraszamy Was na wspólne poznawanie dzikiej przyrody i rodzinne spędzanie czasu.

Proponujemy Wam najlepszą profilaktykę Syndromu Deficytu Natury – zanurzanie się w beskidzkim lesie.

Każdy turnus jest spełnianiem się opowieści, którą tworzymy specjalnie na potrzeby konkretnego wyjazdu, czasu w przyrodzie i grupy rodzin.

„Cięcina to miejsce, gdzie zbocza gór napęczniałe są od wody i ludzie od dawna chętnie się tutaj osiedlali. Jednak zdążyli już zapomnieć, że to miejsce ma swoją wielką tajemnicę – Dolinę Bezimiennego Potoku. Dziś rzadko można w niej spotkać człowieka a kiedyś przybywali tu wędrowcy z różnych stron świata. Jedni opowiadali później, że byli w Krainie Wiszących Drzew, inni – w Mieście Skalnych Domów a jeszcze inni – w Kraju Mchów i Paproci. Ciekawi was, dlaczego ludzie pokonywali nieraz wiele kilometrów, żeby dotrzeć do Doliny Bezimiennego Potoku?
Tu przychodzą na świat Królowa i Król Gór…”

W tym miejscu się zatrzymam, żeby nie psuć Wam niespodzianki, gdybyście się zdecydowali odwiedzić z nami i innymi rodzinami tę dolinę. Kim jest Król i Królowa Gór? Jak wyglądają, gdzie żyją? Powiem tylko, że Dolina Bezimiennego Potoku jest wciąż miejscem ich narodzin. Czasem nawet udaje nam się ją lub jego zobaczyć…
Doliną Bezimiennego Potoku można dojść do Góry Żywiołów. Ale to już zupełnie inna historia…

Wypełniając te opowieści, przez kilka dni na wiele godzin zagłębiamy się w beskidzki las. Wąchamy go, smakujemy i dotykamy. Schodzimy z przetartych szlaków i podążamy dnem potoku. Poznajemy tajemnice najstarszych drzew. Zaglądamy pod ich korzenie i do środka zmurszałego pnia. Rozmawiamy z lasem poprzez sztukę. Budujemy schronienie dla naszej małej społeczności, przy ognisku pieczemy podpłomyki.
Wspólnie odkrywamy, bawimy się i – niepostrzeżenie – uczymy. Co bardzo ważne – nie krzywdząc w żaden sposób żyjących tu Istot.

Prócz rozbudzonej i zaspokojonej ciekawości, prócz radości i poczucia wolności, poczucia, że jesteśmy tak blisko lasu, blisko drzew, ziemi, zwierząt – niezmiernie ważne jest, że ten czas dzieci spędzają z rodzicami a rodzice z dziećmi. Na te kilka dni jesteśmy całą naszą uwagą i uczuciem z dziećmi.

Kiedy jednak dzieci zasną jak kamień po dniu pełnym wrażeń lub będą się bawiły razem z nami – proponujemy rodzicom wieczorne rozmowy lub warsztaty (w zależności od długości wyjazdu i chęci) dotyczące rodzicielstwa. Jak długo wychowujemy dzieci mamy wiele wątpliwości, niepokoju czy nasze podejście jest rzeczywiście nasze czy zapożyczone, odziedziczone po rodzicach. Czy nasz sposób wychowania dzieci da im to, co dla nich najlepsze? Skąd mamy wiedzieć, co rzeczywiście jest najlepsze? Warsztaty poprowadzi Bogdan Ogrodnik, certyfikowany realizator Szkoły Dla Rodziców i Wychowawców oraz trener umiejętności psychospołecznych. Więcej o Bogdanie przeczytacie tutaj: http://pez.org.pl/dla-rodzin/prowadzacy/

DLA KOGO?
Zapraszamy rodziców z dziećmi od powyżej 3 do 9 lat. Młodsze rodzeństwo może również uczestniczyć w wyjeździe, jednak wówczas cały czas znajduje się pod opieką rodziców.
Planujemy udział maksymalnie ośmiu rodzin w jednym turnusie. Każdemu dziecku powinien towarzyszyć chociaż jeden rodzic lub opiekun prawny.

Z KIM SPĘDZICIE TEN CZAS?
Prowadzącymi zajęcia są osoby tworzące Pracownię Edukacji Żywej.

Od wielu lat prowadzimy zajęcia z dziećmi w lesie. Wiemy, że las to dla nich absolutnie niezwykłe miejsce, pełne tajemnic i dziwów. Każdy znaleziony grzyb, każda mrówka czy pająk – są częścią cudownej historii. I nie chodzi o to, żeby dorosły wskazywał najciekawsze zjawiska, ale przede wszystkim – aby odkrywały je dzieci. To dopiero jest prawdziwa przygoda! Szukanie życia pod liśćmi, na korze drzew, w rozkładającym się drewnie. I znaleziska nie mające sobie równych – duże, czarne mrówki, wielonogie wije, lśniące czarno-granatowo żuczki. Poczucie, jak pachnie ziemia. A jak żywica czy igły świerka. Rozróżnić samymi paluszkami żołędzia od szyszki sosny czy świerka. A i to jeszcze nic! Wspólne poszukiwanie śladów obecności zwierząt, które były w lesie przed nami – miejsca odpoczynku sarny, babrzysko i buchtowisko dzików, drzewa rozkute przez dzięcioły i wiele, wiele innych. Jakie skarby (prócz wspomnień) dzieci mogą zabrać z sobą z lasu? Szyszki i łupinki orzechów obgryzionych przez wiewiórki, szyszki wyrzucone przez dzięcioła z kuźni, pióro ptaka, może sierść z legowiska sarny? Wyjątkowo przebarwiony liść, czy gałązka o niezwykłym kształcie?

WIĘCEJ O ZAJĘCIACH
Proponowane zajęcia w lesie – ich treść i sposób prowadzenia cechuje m.in. polisensoryczność, rozwijanie kreatywności, samodzielności, ciekawości i otwartości wobec świata. (Zob. zakładkę http://pez.org.pl/o-nas/inspiracje/). Od lat naszym ideałem w budowie relacji jest Porozumienie bez Przemocy (NVC), ale korzystamy i z innych, równie cennych inspiracji.

Nasze zajęcia zawierają zarówno elementy przygody jak i sprzyjające koncentracji obserwacje i prace manualne, zajęcia ruchowe, śpiew, taniec. Poszukując sposobów na głębsze doświadczanie przyrody i siebie nawzajem czerpiemy z różnych tradycji, kultur i dziedzin sztuki.

Niektóre zajęcia są przewidziane tylko dla dzieci, inne tylko dla rodziców – ale najwięcej będzie okazji do udziału w zajęciach całych rodzin. Oczywiście znajdzie się także czas na rekreację i zajęcia własne.

Marzy nam się, aby nasza propozycja pomogła dzieciom i rodzicom odkryć przyrodę jako wyjątkowe miejsce spotkania. Miejsce które sprawia, że więzy rodzinne zacieśniają się dzięki wspólnie przeżytym przygodom, odkryciom a może i obudzonym pasjom. Traktujemy naszą propozycję jako rodzaj profilaktyki Syndromu Deficytu Natury (zob. zakładkę http://pez.org.pl/o-nas/inspiracje/zespol-braku-kontaktu-z-natura/).

Mamy nadzieję, że wyjazdy do Cięciny dostarczą również dorosłym, dzięki wspólnym rozmowom, wsparcia w ich poszukiwaniach optymalnego sposobu budowania więzi z dziećmi. Dla zainteresowanych rodziców (zwłaszcza podczas dłuższych turnusów) przygotowaliśmy warsztaty oparte na programie Szkoły Dla Rodziców i Wychowawców.

KIEDY?
15 kwiecień (przyjazd przed kolacją) – 17 kwiecień (wyjazd po obiedzie) (wyjazd weekendowy)
26 maj (przyjazd przed kolacją) – 29 maj (wyjazd po obiedzie) (wyjazd 3-dniowy)

Okazało się, że Lato Leśnych Rodzin (warsztaty w lipcu i sierpniu) nie może odbyć się w Cięcinie. Szukamy teraz intensywnie równie (a nawet bardziej!) cudownego miejsca na wakacyjne wyjazdy zarówno weekendowe jak i 5 dniowe.
Prosimy o cierpliwość, wkrótce podamy nowe miejsce i terminy!

GDZIE?
Mamy do swojej dyspozycji cały Ośrodek Wczasów Dziecięcych w Cięcinie Górnej (gmina Węgierska Górka) http://ciecina.net/page/region.html. W Ośrodku znajduje się 8 pokoi zlokalizowanych w 4 studiach (w każdym studio znajduje się łazienka), pokój w którym będziemy się spotykać, rozmawiać i tworzyć, duża stołówka i sala gimnastyczna (wykorzystamy ją, jeśli podczas deszczowej pogody będzie nas rozpierać energia!). Jest też altanka, w której można się wyciszyć i zasłuchać w szum wodospadu. W bezpośrednim sąsiedztwie jest też plac zabaw i boisko.

ILE TO KOSZTUJE?
Wyjazd weekendowy 15.04-17.04
Osoba dorosła: 110 zł
Dzieci do 3 lat: nieodpłatnie
Dzieci od powyżej 3 do 6 lat: 230 zł
Dzieci powyżej 6 lat: 260 zł (jeżeli z danej rodziny przyjeżdża więcej niż 1 dziecko w wieku powyżej 3-9 lat – 230 zł)
W cenie znajdują się 2 noclegi, pełne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja) i program (płacą za niego jedynie dzieci w wieku powyżej 3-9 lat).

Wyjazd 3dniowy 26.05-29.05
Osoba dorosła: 165 zł
Dzieci do 3 lat: nieodpłatnie
Dzieci od powyżej 3 do 6 lat: 320 zł
Dzieci powyżej 6 lat: 370 zł (jeżeli z danej rodziny przyjeżdża więcej niż 1 dziecko w wieku powyżej 3-9 lat – 340 zł)
W cenie znajdują się 3 noclegi, pełne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja) i program (płacą za niego jedynie dzieci w wieku powyżej 3-9 lat).

UWAGA: Jest możliwość zamówienia posiłków wegetariańskich i wegańskich.

Warsztaty dla zainteresowanych osób, oparte na programie Szkoły dla Rodziców i Wychowawców – płatne są w trybie „płacisz ile chcesz” (na podstawie indywidualnej oceny każdego uczestnika).

JAK TO BĘDZIE WYGLĄDAŁO?
Poniżej przedstawiamy program ramowy wyjazdów. Będziemy go wspólnie modyfikować w zależności od pogody, od kondycji oraz potrzeb dzieci i rodziców itd.
Uwaga: wyjazdy odbędą się niezależnie od pogody! W zależności od aury różna może być proporcja zajęć terenowych i stacjonarnych.

Pierwszy dzień warsztatów (dzień przyjazdu)
19.00 – wspólna kolacja
20.00 – spotkanie po kolacji – poznajemy się

Pełne dni warsztatowe
8.30 – 9.00 śniadanie
9.30 – 13.30 – zagłębianie się w las
14.00 – 15.00 – obiad
16.00 – 19.00 – zagłębianie się w las
19.00 – 20.00 – kolacja
20.00 – 22.00 – rodziców wieczorne rozmowy lub warsztaty

Ostatni dzień warsztatów (dzień wyjazdu)
8.00 – 8.30 śniadanie
9.00 – 12.30 – zagłębianie się w las
13.00 – 15.00 – obiad i pożegnanie

Oczywiście program ulega zmianie na przykład wtedy, kiedy mamy ognisko (wówczas do późna patrzymy w gwiazdy, rozmawiamy o życiu, o wartościach – albo po prostu śmiejemy się i żartujemy) lub kiedy idziemy na nocną wyprawę do lasu. Kiedy dzieci i rodzice mają ochotę wyruszyć do lasu wcześniej lub dłużej rano pospać.
Po obiedzie i po kolacji dzieci mogą wykonywać prace plastyczne z naturalnych elementów przyrody, które zgromadzą sobie w ciągu zajęć a także do obserwacji mikroskopowych czy zabaw ruchowych. Najczęściej jednak wtedy po prostu bawią wspólnie (realizując własne pomysły) a rodzice odpoczywają.

Jeśli chcecie zobaczyć, jak bawiliśmy się ubiegłego lata, zerknijcie:
https://www.facebook.com/events/411893198995999/

Niektórzy rodzice i dzieci tak wspominają pobyt z nami:
„Nie mam wyjścia, muszę to przyznać, zostałam niemal psychofanką wyjazdów do lasu z Mają i Bogusiem. Zawsze kochałam las i wędrówki, ale od kiedy wyprawiam się na leśne przygody dzieci i rodziców to dopiero poznaję bogactwo natury. Maja i Boguś jak para czarodziejów odkrywają magiczne tajniki. Miłość i szacunek do, nie boje się teraz patetycznie nazywać, -Matki Natury rośnie z każdym drobnym elementem wiedzy. Rozmaite narośla na liściach już nie straszą niewiadomą zarazą, galasy to przecież domki dla owadów, nasiona utknięte w korze to nie przypadkowo uwięzione ziarenko, tylko kowadło, którym ptaki pomagają sobie rozłupywać twardą skorupkę, a salamandra rozmnaża się w …
Nie opowiem wszystkiego, po prostu jedźcie i poznajcie sami.…
Wycieczka po lesie z Mają i Bogusiem tak właśnie wygląda, nanizują koraliki wiedzy na długi sznur ciekawości. Tak, dzieci też korzystają, są na powietrzu, wspinają się na drzewa, czy turlają z górki 😉
A tak serio, to Maja i Boguś zawsze podążają za tym, czego potrzebują uczestnicy, mają niesamowity dar dostosowywania wiedzy do wieku i możliwości percepcyjnych ludzi, a jednocześnie nie tworzą dystansu i podziału na wy- my. Mimo iż wiedzą o lesie wszystko, a spacerowicze czasem niewiele, nie dają odczuć swojej niezaprzeczalnej wielkości. Tworzą wspólnotę w zachwycie nad naturą.”
Karolina 36 l. 😉

„Dzieci zjeżdżają na pupie po kamykach i wtedy im się drzą spodnie. Wspinanie na drzewa jest fajne i huba mi się podobała przez lupę, i Maja jest fajna a Boguś niedźwiedź. I jedzenie w lesie mi się podobało i rysowanie na ręce patyków.”
Klara 4 l.

„Mieliśmy okazję uczestniczyć dwukrotnie w Leśnych Przygodach Dzieci i Rodziców – w edycji letniej i jesiennej. Dzieci były tak zachwycone, że nie mogą się już doczekać wiosennego wyjazdu. Na zimowy się nie załapaliśmy, bo akurat wyjeżdżaliśmy na ferie.
Cały trzydniowy wyjazd jest idealnie rozplanowany i zorganizowany. Cudowne warsztaty i poznawanie natury, opowieści przyrodnicze i niesamowita atmosfera, którą tworzą organizatorzy budują klimat, do którego chce się wracać. Warunki lokalowe w szkole w Cięcinie są na wysokim poziomie. Posiłki są smaczne i różnorodne, a okolica sprzyja pieszym wędrówkom i obcowaniu z naturą.
Szczerze polecamy duet: Maja & Bogdan! Sądzę, że ktoś, komu zależy na rozwoju swoich dzieci i lubi kontakt z naturą, z chęcią będzie do nich wracał.
Pozdrawiamy, 4M: Magda, Maciek, Marcelinka i Michalinka”

Jeśli jesteście zainteresowani wyjazdem – prosimy o kontakt: pracowniaedukacjizywej@gmail.com (z tematem „Beskidy 2016”) lub tel. 789 363 273.

Budujmy wspólnie Krąg Leśnych Rodzin!