Pracownia Edukacji Żywej zaprasza rodziców z dziećmi do Uroczyska Buczyna w Chorzowie!

Jeżeli lubicie przygody, jeśli ciekawią Was zwierzęta i wyszukiwanie ich śladów w lesie, jeśli chcecie poznawać życie drzew – ta wyprawa jest dla Was.

Zapraszamy na wspólne poznawanie bogatej (tak!, właśnie tak!) przyrody Śląska i rodzinne spędzanie czasu. Tym razem spotykamy się w Uroczysku Buczyna, gdzie zanurzymy się w niezwykły starodrzew bukowy, pełen śladów obecności dzięciołów i innych zwierząt a także w niesamowity klimat zatopionego lasu. Podczas naszej trzygodzinnej wyprawy będziemy schodzić ze ścieżek i zagłębiać się w las. Podążymy szlakami zwierząt, poszukamy jadłodajni wiewiórek i dzięciołów. Znajdziemy huby o niespotykanych kształtach, niezwykłe wyrośla na drzewach, dziuple, legowiska saren i dzików, nory myszy i lisów… Sprawdzimy, czy przyroda dobrze przygotowała się do zimy. Będziemy wspólnie odkrywać las, bawić się i – niepostrzeżenie – uczyć.

Podczas wyprawy znajdzie się też przestrzeń na pogłębienie Waszego kontaktu z dziećmi. Przez te kilka godzin będziemy całą naszą uwagą i uczuciem z dziećmi. I z przyrodą.

DLA KOGO?
Zapraszamy rodziców z dziećmi w wieku od 4 do 10 lat. Młodsze rodzeństwo może również uczestniczyć w wyprawach, jednak wówczas rodzice powinni zabrać ze sobą nosidełko lub chustę (NAPRAWDĘ nie chodzimy ścieżkami).
Nasze wycieczki są kameralne, uczestniczy w nich zwykle maksymalnie 10 rodzin.

KTO WAS POPROWADZI W LAS?
Prowadzącymi zajęcia są osoby tworzące Pracownię Edukacji Żywej (zapraszamy do bliższego poznania naszej Pracowni – www.pez.org.pl ). Są to m.in.:

Maja Głowacka – od dzieciństwa czuje, że jej domem jest las. Chcąc go głębiej poznawać i chronić – zrobiła doktorat z ekologii drzew. Szybko odkryła, że swoją pasją i wiedzą potrzebuje dzielić się z innymi i od kilkunastu lat prowadzi leśne warsztaty z dziećmi i dorosłymi. Aż w końcu, wspólnie z Bogdanem Ogrodnikiem stworzyła Pracownię Edukacji Żywej. Absolwentka szkoły trenerów umiejętności psychospołecznych, prowadzi również warsztaty rozwojowe – oczywiście w lesie. Zaangażowana w ochronę przyrody, m.in. zrealizowała kilka programów czynnej ochrony siedlisk.

Bogdan Ogrodnik – przyrodnik, filozof, fizyk… W pracy doktorskiej rozwijał filozofię przyrody , co teraz wykorzystuje podczas tworzenia i prowadzenia zajęć z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Od kilkunastu lat mocno zaangażowany w pomoc rodzicom (sam żywo zainteresowany tematem jako ojciec dwójki dzieci) i nauczycielom w kwestiach wychowawczych – m.in. jako trener Szkoły dla Rodziców i Wychowawców. Ukończył szkołę trenerów umiejętności psychospołecznych.

Zajęcia rodzinne w lasach prowadzimy od dwóch lat – poczytajcie o nich, to lepiej nas poznacie:
https://web.facebook.com/edukacjazywa/photos/?tab=album&album_id=1226627284046636
https://web.facebook.com/edukacjazywa/photos/?tab=album&album_id=1226632087379489
https://web.facebook.com/events/411893198995999/
https://web.facebook.com/events/1489361604720140/

A tak o naszych zajęciach napisała Magdalena Gołda:
http://www.magdalenagolda.com/blog/deficyt-natury

KIEDY I GDZIE?
26 listopad (sobota) – godz. 10.00 – 13.00 – Uroczysko Buczyna w Chorzowie

Szczegółowe informacje dotyczące miejsca zbiórki ustalimy podczas korespondencji z osobami, które zgłoszą się na zajęcia.

Uwaga: Jeżeli kilka zaznajomionych rodzin będzie chciało wybrać się wspólnie do lasu w innym terminie niż powyżej zaproponowany – prosimy o kontakt.

ILE TO KOSZTUJE?
Dzieci w wieku 4-10 lat – 30 zł/dziecko
W przypadku udziału rodzeństwa w wieku 4-10 lat – 25 zł/każde dziecko
Rodzice/opiekunowie i młodsze rodzeństwo (poniżej 4 lat) – nieodpłatnie

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?
Koniecznie należy się ubrać terenowo (zwłaszcza ważne są ciepłe, nieprzemakalne buty). Przyda się termos z gorącą herbatą. Mogą się też przydać dodatkowe rękawiczki dla dzieci (będziemy lasu również dotykać!).

ZGŁOSZENIA
Osoby zainteresowane wyprawą prosimy o kontakt: pracowniaedukacjizywej@gmail.com lub tel. 789363273 (chętnie odpowiemy na dodatkowe pytania). W mailu prosimy podać następujące informacje: wiek dziecka/dzieci, czy planujecie Państwo dojazd samochodem/komunikacją miejską oraz numer telefonu (to bardzo ułatwia kontakt!).

Serdecznie zapraszamy!