Pracownia Edukacji Żywej zaprasza rodziców z dziećmi do lasów

w Katowicach, Orzeszu, Chorzowie i Żorach!

Jeżeli podczas ferii zostajecie w mieście a chcielibyście przeżyć przygodę w lesie i nad rzeką – te wyprawy są dla Was!
Zapraszamy na wspólne poznawanie bogatej (tak!, właśnie tak!) przyrody Śląska i rodzinne spędzanie czasu. Podczas naszych trzygodzinnych wypraw będziemy schodzić ze ścieżek i zagłębiać się w las. Podążymy szlakami zwierząt, podejdziemy do błotnego babrzyska dzików (i poszukamy miejsc, gdzie czochrają się o drzewa), poszukamy jadłodajni wiewiórek i dzięciołów. Znajdziemy huby o niespotykanych kształtach, niezwykłe wyrośla na drzewach, dziuple, legowiska saren, nory lisów a nawet – podczas wycieczki w Żorach – ślady żerowania bobrów! Niejeden leśny skarb wypełni kieszenie Waszych dzieci. Będziemy wspólnie odkrywać las, bawić się i – niepostrzeżenie – uczyć.
Podczas naszych wypraw znajdzie się też przestrzeń na pogłębienie Waszego kontaktu z dziećmi. Przez te kilka godzin będziemy całą naszą uwagą i uczuciem z dziećmi. I z przyrodą.

DLA KOGO?
Zapraszamy rodziców z dziećmi w wieku od 4 do 10 lat. Młodsze rodzeństwo może również uczestniczyć w wyprawach, jednak wówczas rodzice powinni zabrać ze sobą nosidełko lub chustę.
Poszczególne wyprawy odbędą się, jeśli zgłosi się przynajmniej 8 dzieci. Zaproście zaprzyjaźnione rodziny na wspólne wędrowanie!

KTO WAS POPROWADZI W LAS?
Prowadzącymi zajęcia są edukatorzy Pracowni Edukacji Żywej (zapraszamy do poznania naszej Pracowni – www.pez.org.pl). Są wśród nas osoby mające za sobą realizacje przyrodniczych warsztatów terenowych z setkami grup dzieci, młodzieży (ale i z osobami dorosłymi oraz z rodzinami) – biolodzy, geografowie, przyrodnicy. Latem i jesienią ubiegłego roku organizowaliśmy rodzinne wyjazdy do Cięciny – poczytajcie o nich, to lepiej nas poznacie: https://www.facebook.com/events/411893198995999/
https://www.facebook.com/events/1489361604720140/
Podobną propozycję na wiosnę i lato przedstawimy już wkrótce!

KIEDY, GDZIE i CO?
17 luty (środa) – godz. 11.00 – 14.00 – Katowice – las murckowski
19 luty (piątek) – godz. 11.00 – 14.00 – Żory – stawy przy rzece Ruda
20 luty (sobota) – godz. 11.00 – 14.00 – Chorzów – Uroczysko Buczyna
23 luty (wtorek) – godz. 11.00 – 14.00 – Katowice – las ochojecki
25 luty (czwartek) – godz. 11.00 – 14.00 – Orzesze – las porastający zbocza Góry św. Wawrzyńca
Uwaga: Jeżeli kilka zaznajomionych rodzin będzie chciało wybrać się wspólnie do lasu w innym terminie niż powyżej zaproponowane – prosimy o kontakt.

Każde miejsce, które wybraliśmy – cechuje niezwykła przyroda, która nawet gdy nie ma liści i kwiatów urzeka swym pięknem i (nieraz dobrze ukrytym) bogactwem życia:
1. Las murckowski w Katowicach – dojdziemy do meandrującego potoku, w dolince którego znajdują schronienie sarny i zające.
2. Stawy przy rzece Ruda w Żorach – to właśnie tutaj osiedliły się bobry… Bobra może nie spotkamy (choć – kto wie?), ale na pewno zobaczymy ślady ich żerowania.
3. Uroczysko Buczyna w Chorzowie – niezwykły starodrzew bukowy, pełen śladów obecności dzięciołów i innych zwierząt a także niesamowity klimat zatopionego lasu.
4. Las ochojecki w Katowicach – buczyna, w której kryje się – prócz innych śladów zwierząt – babrzysko dzików…
5. Orzesze – las porastający zbocza Góry św. Wawrzyńca – tę buczynę na swoje schronienie wybrały sobie m.in. lisy; znajdziemy tu z pewnością ich nory, wiele jest też śladów nocujących w lesie saren.

Szczegółowe informacje dotyczące miejsca zbiórki ustalimy podczas korespondencji z osobami, które zgłoszą się na zajęcia (wówczas będziemy wiedzieć, czy wśród zainteresowanych są osoby dojeżdżające samochodem czy komunikacją miejską; od tego może zależeć gdzie się spotkamy).

ILE TO KOSZTUJE?
Dzieci w wieku 4-10 lat – 30 zł/dziecko
W przypadku udziału rodzeństwa w wieku 4-10 lat – 25 zł/każde dziecko
Rodzice/opiekunowie i młodsze rodzeństwo (poniżej 4 lat) – nieodpłatnie

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?
Koniecznie należy się ubrać terenowo (zwłaszcza ważne są ciepłe, nieprzemakalne buty, gdyż będziemy schodzić ze ścieżek). Przyda się termos z gorącą herbatą. Mogą się też przydać dodatkowe rękawiczki dla dzieci (będziemy lasu również dotykać!)

ZGŁOSZENIA
Osoby zainteresowane wyprawami prosimy o kontakt: pracowniaedukacjizywej@gmail.com lub tel. 789363273, 604063709 (chętnie odpowiemy na dodatkowe pytania). W mailu prosimy podać następujące informacje: data interesującej Państwa wycieczki, wiek dziecka/dzieci, czy planujecie Państwo dojazd samochodem/komunikacją miejską oraz numer telefonu (to bardzo ułatwia kontakt!).
Wydarzenie na FB https://www.facebook.com/events/179679645734890/