Czy możemy nie gadać?

BY IN Uncategorized Możliwość komentowania Czy możemy nie gadać? została wyłączona

Zajęcia z dziećmi ciągle mnie zaskakują. Dwa tygodnie temu w jednym z miast aglomeracji górnośląskiej  prowadziłem zajęcia z dziećmi z szóstej klasy w starym lesie bukowym (nb. rosnącym piętnaście minut marszu od ich szkoły!). Pod koniec zająć zaproponowałem zabawę, w którą (podobno) bawiły się dzieci indian: w środku stoi dziecko z zawiązanymi oczami a wyznaczeni uczestnicy po kolei starają się podejść do niego bezgłośnie itd. To eksytujace doświadczenie nie pozostawia obojętnym nikogo. I tym razem grupa po zakończeniu jednej rundy chciała zaraz następną. Nie było już na to jednak czasu, musieliśmy wracać. I tu stała sie rzecz niezwykła. Wracając, po chwili grupa podeszła do mnie i najodważniejsza dziewczynka zapytała:

„Pana? Czy możemy się skradać? A czy możemy nie gadać?”.

Oto jak krótki pobyt w lesie, osobiste doświadczenie ciszy i swego ciała  może na jakiś czas zneutralizować wydawałoby się najbardziej powszechny nawyk – mowy trawy.

Smutne jest to, że młody człowiek prosi o pozwolenie na tak nietypowe zachowanie jak milczenie i bycie w kontakcie z otoczeniem.

Comments are closed.