Przed nami …

Za nami …

Czerwiec – lipiec – sierpień – wrzesień – październik 2017 r.

Lato i Jesień Leśnych Rodzin

Zapraszamy rodziców z dziećmi na letnie wyjazdy do Istebnej w Beskidzie Śląskim, na wspólne poznawanie dzikiej przyrody i rodzinne spędzanie czasu. 

Uwaga!!   Mamy jeszcze wolne miejsca w  terminie 22 sierpień – 27 sierpień oraz w terminach październikowych: 29 wrzesień – 1 październik oraz 20 październik – 22 październik.

Proponujemy Wam najlepszy rodzaj profilaktyki Syndromu Deficytu Natury – zanurzanie się w beskidzkim lesie. Wszelkie informacje związane z wyjazdami znajdują się TUTAJ 

12 sierpnia 2017 r.

Zostaliśmy zaproszenia do poprowadzenie trzech z piętnastu  rodzinnych spacerów przyrodniczo-edukacyjnych po terenie tzw. nieużytków Krakowa. Projekt  „Oswajamy przyrodę miasta i okolic” prowadzi  Kasper Jakubowski z Ruchu Ekologicznego Franciszka z Asyżu (REFA).

Za nami piękny spacer nad Drwinką (relację można zobaczyć TUTAJ) a przed nami dwa spacery: od 10-13 zwiedzimy kamieniołom Libana, a o 16-19 brodzić będziemy po łąkach Zakrzówka. Szczegóły spaceru wkrótce TUTAJ.

16-22 lipca 2017 r.

Organizujemy OBÓZ RODZINNY  w  ISTEBNEJ  dla rodziców samotnie wychowujących dzieci.

Uwaga!! lista zamknięta. Zapraszamy na kolejną edycję w przyszłym roku!!

Będzie to jedyne w swoim rodzaju  połączenie coachingu dla rodzica z wyprawami leśnymi dla dzieci. Obóz rodzinny organizujemy wspólnie z Magdaleną Gołdą – certyfikowanym coachem.  Szczegóły można znaleźć TUTAJ

14 maja 2017r.

Pracownia Edukacji Żywej po raz trzeci prowadzi warsztaty dla Studiów Podyplomowych – Edukacja Przyrodniczo-Leśna na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie

Wczoraj spotkaliśmy się z kolejnym rocznikiem studentów. Poznawaliśmy las u stóp Babiej Góry na różne sposoby. Rozpoznawaliśmy faktury, kształty i zapachy, odkrywaliśmy małe a jednak nieznane leśne tajemnice, tropiliśmy się nawzajem… Było dużo zabawy, nauki, dyskusji o edukacji przyrodniczej i inspiracji. Bardzo dziękujemy wszystkim studentom za ten wspólny czas i życzymy powodzenia w Waszych leśnych zajęciach! Magdalena Frączek – dziękujemy za zaproszenie!

12 kwietnia 2017r.

„Wiosna wybuchła nam prosto w twarz…!”  Ruszamy do lasu prosto z ławki szkolnej.

Zapraszamy szkoły do udziału w zajęciach wiosennej edycji programu „Przyrodnicze Katowice” oraz na zajęcia terenowe w Chorzowie, Zawierciu, Tychach, Gierałtowicach. Zgłoszenia: przyrodniczekatowice@gmail.com. Program dofinansowany przez WFOŚiGW w Katowicach oraz urzędy gminne.  Oto fotoreportaż z pierwszych zajęć. 

10 kwietnia 2017 r.

Pracownia Edukacji Żywej wzięła udział (w pełnym składzie) w konferencji „Przybliżyć naturę” organizowanej przez Magurski Park Narodowy.

Maja Głowacka wygłosiła referat pt. „Leśne dzieci – jak przeciwdziałać Syndromowi Deficytu Natury”. Fotoreportaż z konferencji można zobaczyć TUTAJ.

2 lutego 2017 r. o godzinie 17.00

Rusza kolejna edycja warsztatów psychoedukacyjnych „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”.
Miejsce:  Miejski Dom Kultury „Batory” (ul. Stefana Batorego 6).

Celem warsztatów jest wspieranie Rodziców w wyjątkowo pięknym, ale zarazem trudnym doświadczeniu, jakim jest macierzyństwo i ojcostwo. Chcemy to robić poprzez uczenie nowych umiejętności i metod wychowawczych, wymianę spostrzeżeń oraz stwarzanie okazji do rozwijania bliskości i pogłębiania więzi pomiędzy rodzicami a dziećmi. Służymy naszą wiedzą i doświadczeniem w radzeniu sobie z trudnościami wychowawczymi. Naszym pragnieniem jest, by czas udziału w warsztatach był czasem spotkań i twórczego rozwoju wszystkich szukających inspiracji do dobrego rodzicielstwa.

Szkoła dla Rodziców i Wychowawców jest rekomendowanym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji programem profilaktycznym opartym na książce „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” (Faber Adele, Mazlish Elaine).

Dla kogo: dla rodziców i wychowawców

Kiedy: raz w tygodniu w czwartki w godz. 17:00 – 20:00, cykl 10 spotkań

Opis:

W ramach warsztatów poruszane są następujące tematy:
• Stawianie dzieciom granic
• Jak pomóc dzieciom radzić sobie z własnymi uczuciami (część I)
• Jak pomóc dzieciom radzić sobie z własnymi uczuciami (część II)
• Zachęcanie do współpracy
• Konsekwencje zamiast kar
• Rozwiązywanie problemów i konfliktów
• Zachęcanie do samodzielności
• Wpisywanie dziecka w role i uwalnianie od grania ról
• Pomocna pochwała i zachęta

Prowadzący: Anna Pawełczyk i Bogdan Ogrodnik są certyfikowanymi realizatorami Szkoły dla Rodziców i Wychowawców.

Koszt: 400zł za cykl 10 spotkań po 3 godziny zegarowe (dla pary rodziców 600zł), uczestnictwo w pierwszych zajęciach nie zobowiązuje do wniesienia opłaty.

Zapisy: Anna Pawełczyk tel: 691 341 984 , mail: anna.pawelczyk@resilience.com.pl
lub w sekretariacie MDK BATORY: osobiście (1 piętro), telefonicznie pod nr 32 246 00 64 lub na adres e-mail: joanna@mdkbatory.pl

od 1 stycznia 2017 r.

Pracownia Edukacji Żywej prowadzi Szkołę Demokratyczną w Tychach!

Z ogromną radością informujemy, że nasza współpraca ze Szkołą Demokratyczną w Tychach mocno się zacieśniła i społeczność rodziców powierzyła nam jej prowadzenie! Mamy nadzieję, że wspólnie z dziećmi, rodzicami i kadrą będziemy wzbogacać to Miejsce rozwoju ludzi młodych i starszych zgodnie z ich potencjałem i potrzebami. Bardzo dziękujemy za to ogromne zaufanie! Zob. Funpage Szkoły. 

26 listopada 2016 r.

Jesień leśnych rodzin w mieście

Pracownia Edukacji Żywej zaprasza rodziców z dziećmi
do Uroczyska Buczyna w Chorzowie!Jeżeli lubicie przygody, jeśli ciekawią Was zwierzęta i wyszukiwanie ich śladów w lesie, jeśli chcecie poznawać życie drzew – ta wyprawa jest dla Was.Zapraszamy na wspólne poznawanie bogatej (tak!, właśnie tak!) przyrody Śląska i rodzinne spędzanie czasu. Tym razem spotykamy się w Uroczysku Buczyna, gdzie zanurzymy się w niezwykły starodrzew bukowy, pełen śladów obecności dzięciołów i innych zwierząt a także w niesamowity klimat zatopionego lasu. Podczas naszej trzygodzinnej wyprawy będziemy schodzić ze ścieżek i zagłębiać się w las. Podążymy szlakami zwierząt, poszukamy jadłodajni wiewiórek i dzięciołów. Znajdziemy huby o niespotykanych kształtach, niezwykłe wyrośla na drzewach, dziuple, legowiska saren i dzików, nory myszy i lisów… Sprawdzimy, czy przyroda dobrze przygotowała się do zimy. Będziemy wspólnie odkrywać las, bawić się i – niepostrzeżenie – uczyć.Podczas wyprawy znajdzie się też przestrzeń na pogłębienie Waszego kontaktu z dziećmi. Przez te kilka godzin będziemy całą naszą uwagą i uczuciem z dziećmi. I z przyrodą.  Pozostałe informacje znajdziesz TUTAJ.

26 listopada 2016 r.

Zbliża się termin nadsyłania prac na konkurs pn. Moje przyrodnicze Katowice

Konkurs skierowany jest do uczestników jesiennej edycji programu Przyrodnicze Katowice – przyroda mojej dzielnicy” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wydział Kształtowania Środowiska UM Katowice. Patronat medialny objęło Radio Katowice. Regulamin konkursu można znaleźć TUTAJ.

16 listopada 2016

5 spotkanie Kręgu Przyrodniczo-Artystycznego

Kochani Rodzice i Dzieci!  Zapraszamy w najbliższą środę, 16 listopada na kolejne zajęcia Kręgu Przyrodniczo-Artystycznego. Tradycyjnie w godz. 17:00-19:00 (Katowice, ul.Francuska 12, pok. 404). Utworzyła się grupa dzieci w wieku 6-9 lat. Dla dzieci w wieku 10-12 lat nabory ponowimy w przyszłym semestrze. Chociaż zajęcia tworzą cykl to można się do niego w każdej chwili dołączyć.

Temat spotkania: „Oddech i inne tajemnice i mity” Więcej informacji na FB stronie Kręgu. 

22-23 października 2016 r.

 Pracownia Edukacji Żywej partnerem IV Ogólnopolskich Spotkań Edukacji Alternatywnej w Krakowie

To ważne wydarzenie skupia wielu rodziców, nauczycieli poszukujących alternatywy dla edukacji swoich dzieci albo bardziej satysfakcjonującego miejsca pracy. Był czas, że obecny system edukacyjny byłą alternatywą dla scholastycznych metod nauczania ale obecnie – jak wiadomo – nie jest on dla wielu satysfakcjonujący. Tak więc poszukiwania optymalnego podejścia w edukacji  nadal trwają i przybierają na sile. Ci wszyscy, którzy zdobyli się na odwagę aby szukać (a może już podjęli decyzję) bardziej odpowiedniego miejsca dla swoich dzieci i nowego podejścia wychowawczego  już niedługo spotkają się w Krakowie aby porozmawiać o swoich marzeniach i obawach, posłuchać doświadczeń innych rodziców no i młodych ludzi uczestnicących w edukacji alternatywnej. Szczegóły programu i sprawy organizacyjne związane z udziałem w OSEA dostępne są TUTAJ. Pracownia Edukacji Żywej przygotowała trzy propozycje: warsztat Przyroda jako przestrzeń wszechstronnego rozwoju dziecka – dobre praktyki edukacji przyrodniczej, wykład Uraz edukacyjny: Czym jest? Jak mu przeciwdziałać. Jak go „leczyć”? oraz prezentację pt. Co nam (rodzicom) ma do zaproponowania rodzicielstwo uważności?  Zapraszamy do Krakowa!!

20 października 2016 r. godz. 17.00

Rozpoczyna się jesienna edycja Szkoły dla Rodziców i Wychowawców

Miejsce Miejski Dom Kultury „Batory” w Chorzowie, sala nr 5

Prowadzącymi są Anna Pawełczyk i Bogdan Ogrodnik – certyfikowani realizatorzy SRiW

Program jest polską syntezą kilku nurtów wychowawczych mieszczących się w ramach psychologii humanistycznej stworzonej m.in. przez Carla Rogersa. Skuteczność programu została potwierdzona licznymi badaniami i w ciągu blisko 20 lat jego realizacji ukończyło go dziesiątki tysięcy rodziców, nauczycieli i pedagogów. Szczegóły na temat zakresu programu można znaleźć  TUTAJ a sprawy organizacyjne są przedstawione niniejszej stronie MDK „Batory”

Nie ma lepszej inwestycji niż ta, która zbliża ludzi do siebie oraz uzdrawia relacje w rodzinie.

13-15 października 2016 r.

Zapraszamy na Śląski Festiwal Nauki Katowice 2016

Tym razem połączone siły śląskich uczelni zorganizowały trzydniową imprezę wypełnioną wykładami, warsztatami i stoiskami. Także Pracownia Edukacji Żywej została zaproszona do udziału w tak ważnym w regionie wydarzeniu popularnonaukowym. Program i opis propozycji można znaleźć TUTAJ.

Do zobaczenia na festiwalu!

7 październik 2016 r.

Obchody Święta Drzewa w Gierałtowicach z Pracownią Edukacji Żywej

Na zaproszenie Referatu Ochrony Środowiska UG Gierałtowice czterech edukatorów z PEŻ będzie prowadzić zajęcia warsztatowe dla dzieci uczęszczających do przedszkola w Przyszowicach. Stanowią one część gminnych obchodów Święta Drzewa.

1 października 2016 r.

Finał plebiscytu EKO-KOBIETA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO 2016

Maja Glowacka jedną z trzech laureatek!!!

„Ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu i ogromnej radości – Kapituła konkursu na Eko-Kobietę woj. śląskiego 2016 r. przyznała mi wyróżnienie! Wyróżnienie otrzymała również Jolanta Matiakowska-Karmańska, dziennikarka od wielu lat zajmująca się tematyką ekologiczną. Tytuł Eko-Kobiety przyznano zaś Ewie Dziekońskiej, która od 25 lat jest prezeską tyskiego koła Polskiego Klubu Ekologicznego i wulkanem, jeśli chodzi o intensywność działań na rzecz ochrony środowiska i przyrody. W takim gronie się znalazłam! Jestem szczęśliwa i wdzięczna, że Kapituła tak bardzo doceniła to, czym się zajmuję. To dodaje skrzydeł 🙂 Dziękuję!”

Fotoreportaż z uroczystości można obejrzeć TUTAJ.

21 września 2016 r.

Zapraszamy nauczycieli na III Kongres Oświaty Katowice pn „Szkoła Mistrzów”. Organizatorami są: Uniwersytet Śląski, Śląski Kurator oraz Miasto Katowice.

Kongres Oświaty to miejsce, które łączy w sobie tradycyjne wartości utożsamiane z profesją nauczyciela oraz nowoczesne podejście do edukacji. Uczestnicy wydarzenia wezmą udział w wykładach i warsztatach tematycznych, zostaną słuchaczami debat eksperckich, a także zapoznają się z nowoczesnymi środkami i metodami edukacyjnymi. Program Kongresu znajduje się TUTAJ.

Pracownia Edukacji Żywej w ramach Kongresu prowadzi 1.5 godzinny warsztat  pt. „Jak przeciwdziałać Syndromowi Deficytu Natury u naszych dzieci? Przykłady leśnych aktywności oraz tworzenie scenariuszy przyrodniczych warsztatów terenowych”.

30 września 2016 r.  godz.  16.00-19.00

Zapraszamy na spotkanie otwarte skierowane do wszystkich rodziców z dziećmi zainteresowanych udziałem swoich pociech w Kręgu Przyrodniczo-Artystycznym

Spotkanie zatytułowaliśmy „Czas na jeża”. Jesień zbliża się szybkimi krokami, jeże, podobnie jak wiele innych zwierząt przygotowują się do zimowego spoczynku. Podczas spotkania odkryjemy kilka tajemnic jesiennej przyrody ale będzie to też czas na wzajemne poznanie się.

Przy okazji opowiemy Wam bardziej szczegółowo o naszej propozycji cyklu spotkań w Kręgu Przyrodniczo-Artystycznym. Na spotkanie można przyjść w dowolnym momencie ale warto spróbować różnych propozycji, które dla Was przygotowaliśmy.

Zainteresowane rodziny, które nie mogą spotkać się z nami 30 września – zapraszamy na indywidualne spotkanie, które umożliwi nam bliższe poznanie się. Więcej informacji na FB .

1 września 2016 r.

Uwaga, Uwaga!!!!!  Otwieramy nabory do Kręgu Przyrodniczo-Artystycznego

Dla kogo?  Propozycja skierowana jest przede wszystkim do dzieci będących w edukacji domowej, w drugiej kolejności do dzieci, których rodzice jeszcze się na to nie zdecydowali, ale biorą poważnie taką możliwość pod uwagę. I wreszcie do wszystkich tych dzieci, których rodzice rozumieją, jak ważny dla ich rozwoju jest wczesny etap edukacji a także jak ważne jest środowisko, w jakim dzieci dorastają.

Co konkretnie proponujemy? Proponujemy cotygodniowy cykl spotkań z dziećmi w dwu grupach wiekowych: (6)7-9 lat i 10-12 lat, na których będą one wspólnie z edukatorem budowały swoją wiedzę przyrodniczą w powiązaniu ze sztukami plastycznymi i ruchem (taniec, praca z ciałem). Roczny cykl spotkań będzie podzielony na 4 części poświęcone czterem żywiołom, co da nam okazję do podjęcia całego zakresu zagadnień przyrodniczych.

Szczegóły znajdziesz TUTAJ.

1 września 2016 – 25 listopada 2016 r.

Ruszyła jesienna edycja programu edukacji terenowej  „Przyrodnicze Katowice”

Program został uhonorowany tegoroczną nagrodą „Zielony czek” przyznawaną przez kapitułę powołaną przez WFOŚiGW w Katowicach. Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno ze względu na stwarzanie uczniom możliwości poznawania przyrody w ich najbliższej okolicy jak i na specjalnie opracowaną metodę pracy z uczniami. Informacje o szczegółach programu oraz możliwości zapisu klasy na zajęcia można znaleźć TUTAJ.

5-7 lipca 2016

Uwaga nauczyciele!!   2 dniowy warsztat pn. „Przygoda z leśną edukacją dla nauczycieli”.

Po długich przygotowaniach wreszcie udało nam się zaproponować 2 dniowy wyjazd szkoleniowo-rekreacyjny dla nauczycieli zainteresowanych przyrodniczą edukacją terenową. Szczegóły można zobaczyć tutaj.

23 sierpień – 28 sierpnia 2016

Dodatkowy termin Lata  Leśnych Rodzin

Zauważyliśmy, że 5 dniowe wyjazdy letnie do Kubiesówki w Ujsołach bardzo szybko zapełniają się chętnymi, dlatego też wydłużyliśmy jeden weekendowy wyjazd do pięciodniowego.  Zapraszamy!

22 kwietnia 2016

Zielone Czeki dla Pracowni Edukacji Żywej  !!!!

Wręczeniem „Zielonych Czeków” Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach uczcił „Dzień Ziemi”. „Zielone Czeki” to doroczna nagroda finansowa przyznawana od 1994 roku osobom, które wyróżniają się w działalności proekologicznej na terenie województwa śląskiego.

Zespół Maja Głowacka, Bogdan Ogrodnik otrzymali zielone czeki w w kategorii „Programy i akcje proekologiczne dotyczące ochrony przyrody” . W uzasadnieniu czytamy: „za opracowanie i przeprowadzenie autorskich programów Badamy Poznajemy, Chronimy, Program czynnej ochrony przyrody w lasach nadleśnictwa Rybnik oraz program Przyrodnicze Katowice; członkowie zespołu są założycielami Pracowni Edukacji Żywej.”

zielony czek Mzielony czek B

Wraz z nami prestiżową nagrodę w tej sami kategorii otrzymał dr hab. prof. UŚ Tomasz Pietrzykowski – za unikalną działalność społeczną w dziedzinie poprawy standardów prawnej ochrony zwierząt w Polsce popartą wiedzą merytoryczną na najwyższym poziomie.

Więcej o innych laureatach zobacz tutaj.  Wszystkim laureatom Zielonych czeków oraz osobom wyróżnionym składamy serdeczne gratulacje!

lipiec i sierpień

Lato Leśnych Rodzin

Latem zapraszamy Was w zupełnie nowe miejsce – do Ujsoł w Beskidzie Żywieckim. Tutejsza przyroda, krajobrazy i przestrzenie od razu do nas przemówiły. To tutaj chcemy przeżywać z Wami letnie przygody!  Szczegóły dostępne są tutaj.

5, 11, 24 maja i 12 czerwca

Wiosna Leśnych Rodzin w mieście

Pracownia Edukacji Żywej zaprasza rodziców z dziećmi do lasów w Katowicach i Chorzowie!

Jeżeli lubicie przygody, jeśli ciekawią Was zwierzęta i wyszukiwanie ich śladów w lesie, jeśli chcecie poznawać życie drzew – te wyprawy są dla Was!

Zapraszamy na wspólne poznawanie bogatej (tak!, właśnie tak!) przyrody Śląska i rodzinne spędzanie czasu. Podczas naszych trzygodzinnych wypraw będziemy schodzić ze ścieżek i zagłębiać się w las. Podążymy szlakami zwierząt, poszukamy jadłodajni wiewiórek i dzięciołów. Znajdziemy huby o niespotykanych kształtach, niezwykłe wyrośla na drzewach, dziuple, legowiska saren i dzików, nory myszy i lisów… Niejeden leśny skarb wypełni kieszenie Waszych dzieci. Będziemy wspólnie odkrywać las, bawić się i – niepostrzeżenie – uczyć.

Podczas naszych wypraw znajdzie się też przestrzeń na pogłębienie Waszego kontaktu z dziećmi. Przez te kilka godzin będziemy całą naszą uwagą i uczuciem z dziećmi. I z przyrodą.

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Budujemy Krąg Leśnych Rodzin

30 kwietnia – 3 maja    Słowacja

Magiczne Karpaty i Pracownia Edukacji Żywej!

warsztaty w Lechnicy

15 – 17 kwietnia oraz 26 – 29 maja

Wiosenne weekendy Leśnych Rodzin w Beskidach

Pracownia Edukacji Żywej zaprasza rodziców z dziećmi na wiosenne wyjazdy w Beskid Żywiecki!
Zapraszamy Was na wspólne poznawanie dzikiej przyrody i rodzinne spędzanie czasu.

Proponujemy najlepszą profilaktykę Syndromu Deficytu Natury – zanurzenie się w beskidzkim lesie.
Każdy turnus jest spełnianiem się opowieści, którą tworzymy specjalnie na potrzeby konkretnego wyjazdu, czasu w przyrodzie i grupy rodzin. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Budujemy Krąg Leśnych Rodzin

11 kwietnia  – 30 czerwca

Rusza wiosenna edycja programu Przyrodnicze Katowice!

10 kwietnia – Warszawa, ul. Jazdów 3/18

Rodzinne Ziołowanie w Rotacyjnym Domu Kultury

Wspólnie z firmą BA Zioła z Warszawy zapraszamy rodziców (i dziadków) z dziećmi w wieku od 3 lat na wspólne tworzenie ogródków ziołowych i warsztaty o ziołach!

W czasie 4 godzin: nauczymy Was rozpoznawać wybrane gatunki ziół (głównie kuchennych i kosmetycznych), porozmawiamy o znaczeniu ziół w kulturze, poznacie obecne zastosowania niektórych ziół w kuchni i kosmetyce, poznacie wymagania ekologiczne oraz sposoby pielęgnacji kilku wybranych gatunków ziół, porozmawiamy o Syndromie Deficytu Natury oraz podzielimy się z Wami sprawdzonymi sposobami ciekawego spędzania czasu ze swoimi dziećmi w kontakcie z przyrodą (w tym przypadku – przede wszystkim roślinami). Niektóre z nich przećwiczymy!

Każda rodzina wykona dla siebie ogródek ziołowy, który będzie mogła zabrać do domu, opiekować się nim i korzystać z niego. Przynieście proszę naczynie, w którym chcecie stworzyć swój ogródek (może to być doniczka, puszka, pudełko a nawet plastikowa butelka).

Będziemy się bawić, przeżywać, odczuwać i – przy okazji – uczyć.

23 marca

Spotkanie otwarte pt. Rodzinne wyprawy do lasu – bliskość, zdrowie i rozwój

Zapraszamy rodziców (dzieci są także mile widziane 🙂 na spotkanie, które poprowadzą: dr Maja Głowacka i dr Bogdan Ogrodnik.

Spotkanie odbędzie się w godz. 15.00 – 17.00 w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach (ul. Francuska 12). Wstęp jest nieodpłatny. Więcej informacji znajduje się tutaj.

17, 19, 20, 23 25 luty

Pracownia Edukacji Żywej zaprasza rodziców z dziećmi do lasów w Katowicach, Orzeszu, Chorzowie i Żorach czyli rozpoczyna się Zima Leśnych Rodzin!!

Jeżeli podczas ferii zostajecie w mieście a chcielibyście przeżyć przygodę w lesie i nad rzeką – te wyprawy są dla Was!
Zapraszamy na wspólne poznawanie bogatej (tak!, właśnie tak!) przyrody Śląska i rodzinne spędzanie czasu. Podczas naszych trzygodzinnych wypraw będziemy schodzić ze ścieżek i zagłębiać się w las. Podążymy szlakami zwierząt, podejdziemy do błotnego babrzyska dzików (i poszukamy miejsc, gdzie czochrają się o drzewa), poszukamy jadłodajni wiewiórek i dzięciołów. Znajdziemy huby o niespotykanych kształtach, niezwykłe wyrośla na drzewach, dziuple, legowiska saren, nory lisów a nawet – podczas wycieczki w Żorach – ślady żerowania bobrów! Niejeden leśny skarb wypełni kieszenie Waszych dzieci. Będziemy wspólnie odkrywać las, bawić się i – niepostrzeżenie – uczyć.  Więcej informacji tutaj…

2 grudnia

Rozstrzygnięcie konkursu „Moje przyrodnicze Katowice”

W sali koncertowej Polskiego Radia Katowice miało miejsce wręczenie nagród 11 laureatom oraz 10 wyróżnionym uczestnikom konkursu (lista znajduje się tutaj). Po cześci oficjalnej na zaproszenie Polskiego Radia Katowice  oryginalny św. Mikołaj wręczył nagrody i upominki ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Miasto Katowice oraz Nadleśnictwo Katowice.

Wszystkim  uczestnikom finału konkursu oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy aby dalej z równym jak dotychczas zaaangażoaniem odkrywali otaczający ich świat przyrody. Aby nie tylko zdobywali o niej wiedzę ale i przeżywali spotkania z przyrodą w sposób, który wyrazili w swoich pracach konkursowych.

24 listopada

Konferencja pn. „Czynna ochrona przyrody w lasach RDLP Katowice na przykładzie Nadleśnictwa Rybnik.” Miejsce: Rybnik, ul. T. Kościuszki 54 (Aula Politechniki Śląskiej).

Konferencja jest ostatnim elementem rocznego programu pn. Poznajemy, Badamy Chronimy. Czynna ochrona przyrody w lasach nadlesnictwa Rybnik jaki realizowany był w gminach Czerwionka – Leszczyny, Żory, Lyski. Program konferencji znajduje się tutaj.

 17 listopada

Uroczysty finał konkursu dla uczestników programu Poznajemy, Badamy Chronimy. Czynna ochrona przyrody w lasach nadlesnictwa Rybnik.

Konkurs dla uczestników wszystkich grup biorących udział w projekcie, polegający na zaprojektowaniu działania chroniącego przyrodę w najbliższym otoczeniu dzieci i młodzieży. Szczegóły dotyczące programu oraz regulamin konkursu znajdują się tutaj.

Weekend 23 – 25 października

Zapraszamy rodziców z dziećmi na leśne, jesienne wyjazdy do Cięciny k. Węgierskiej Górki!

Zapraszamy Was na wspólne poznawanie dzikiej przyrody i rodzinne spędzanie czasu. Przez kilka dni na wiele godzin będziemy zagłębiać się w beskidzki las. Będziemy go wąchać, smakować i dotykać. Zejdziemy z przetartych szlaków i podążymy ścieżkami zwierząt. Poznamy tajemnice najstarszych drzew. Będziemy zaglądać pod ich korzenie i do środka zmurszałego pnia.  Będziemy wspólnie odkrywać, bawić się i – niepostrzeżenie – uczyć.  Prócz rozbudzonej i zaspokojonej ciekawości, prócz radości i poczucia wolności, poczucia, że jesteśmy tak blisko lasu, blisko drzew, ziemi, zwierząt – niezmiernie ważne jest, że ten czas dzieci spędzają z rodzicami a rodzice z dziećmi. Na te kilka dni jesteśmy tylko dla dzieci. Nie bierzemy ze sobą komputerów, nie sprawdzamy poczty, nie błądzimy myślami o pracy – jesteśmy całą naszą uwagą i uczuciem z dziećmi. I z przyrodą.  Więcej ….

29 października 2015

Serdecznie zapraszamy nauczycieli, edukatorów, wychowawców na seminarium podsumowujące projekt „Mały Artysta w Naturze”.

Seminarium będzie okazją do zapoznania się z założeniami projektu, a także do przećwiczenia w terenie metod wykorzystanych podczas zajęć z dziećmi.
Projekt finansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Więcej informacji można znaleźć tutaj.

26 września 2015

Zapraszamy na konferencję pt.: Deficyt kontaktu z naturą u dzieci i młodzieży XXI wieku a praktyczna edukacja w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych” organizowaną przez Fundację Park Śląski

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie FPŚ

Plan konferenji i streszczenia wystąpień można pobrać tutaj.

Maja Głowacka wygłosi referat pt.: Profilaktyka Syndromu Deficytu Natury (SDN) realizowana w trakcie rodzinnych warsztatów terenowych

15 września 2015

Konferencja „Przyrodnicze Katowice – edukacja terenowa” – inauguracja programu organizowanego przez Wydział Kształtowania Środowiska UM katowice oraz Pracownię Edukacji Żywej

Zapraszamy serdecznie nauczycieli Katowic do udziału w konferencji „Przyrodnicze Katowice – edukacja terenowa”. Miasto Katowice posiada bardzo dużo ciekawych terenów zielonych, nie tylko parków, ale i lasów oraz tzw. „nieużytków”. Wszystkie te miejsca cechuje duży potencjał edukacyjny. Wiele z nich zlokalizowanych jest w sąsiedztwie szkół i są łatwo osiągalne pieszo lub komunikacją miejską. Podczas konferencji prelegenci (przedstawiciele organizacji i instytucji prowadzących przyrodniczą edukację terenową, przedstawiciele instytucji zarządzających terenami zielonymi oraz naukowcy) będą mówić o znaczeniu edukacyjnym, wychowawczym i rozwojowym kontaktu dzieci z przyrodą. Wskażą również możliwe sposoby wykorzystania edukacyjnego przestrzeni przyrodniczych w Katowicach oraz podzielą się swoimi doświadczeniami w prowadzeniu edukacji terenowej. Nauczyciele zapoznają się z możliwościami uczestniczenia dzieci i młodzieży w warsztatach terenowych w Katowicach i bezpośrednim sąsiedztwie proponowanymi przez różne instytucje i organizacje.

Program konferencji oraz opis programu Przyrodnicze Katowice znajduje się tutaj.

31 sierpień – 1 wrzesień

III spotkanie edukatorów małopolskich parków narodowych

W pięknych krajobrazach Magurskiego Parku Narodowego spotkają się na corocznych warsztatach. edukatorzy czterech parków narodowych MPN-u, TPN-u, OPN-u i GPN-u Pierwsze dwa spotkania odbyły sie w Ojcowskim Parku Narodowym.  Warsztay mają za zadanie zarówno omówić problemy specyficzne dla edukatorów parków narodowych jak i wzmocnić siłę, motywację do dalszej pracy oraz wymienić sie sprawdzonymi pomysłami i metodami pracy edukatora. Pracownia Edukacji Żywej została zaproszona do przeprowadzenia dwu warsztatów.

Od 10 lipca do 21 sierpnia

Zapraszamy rodziców z dziećmi na leśne, wakacyjne wyjazdy do Cięciny k. Węgierskiej Górki!

Zapraszamy Was na wspólne poznawanie dzikiej przyrody i rodzinne spędzanie czasu. Przez kilka dni na wiele godzin będziemy zagłębiać się w beskidzki las. Będziemy go wąchać, smakować i dotykać. Zejdziemy z przetartych szlaków i podążymy ścieżkami zwierząt. Poznamy tajemnice najstarszych drzew. Będziemy zaglądać pod ich korzenie i do środka zmurszałego pnia. Porozmawiamy z lasem poprzez sztukę (land art) a będąc ze sobą – stworzymy leśne opowieści. Będziemy je snuć wieczorami przy ognisku albo słuchając szumu wodospadu tuż obok naszego ośrodka. Zbudujemy schronienie dla naszej małej społeczności i ugotujemy potrawy z roślin znalezionych w lesie. Będziemy wspólnie odkrywać, bawić się i – niepostrzeżenie – uczyć. Co bardzo ważne – nie krzywdząc w żaden sposób żyjących tu Istot.
Prócz rozbudzonej i zaspokojonej ciekawości, prócz radości i poczucia wolności, poczucia, że jesteśmy tak blisko lasu, blisko drzew, ziemi, zwierząt – niezmiernie ważne jest, że ten czas dzieci spędzają z rodzicami a rodzice z dziećmi. Na te kilka dni jesteśmy tylko dla dzieci. Nie bierzemy ze sobą komputerów, nie sprawdzamy poczty, nie błądzimy myślami o pracy – jesteśmy całą naszą uwagą i uczuciem z dziećmi. I z przyrodą.  Więcej ….

21-23 sierpień 2015 r.

Ostatni tego lata 🙁 rodzinny weekend z Pracownią Edukacji Żywej

To smutne dla nas ale nie dla uczestników wyjazdu do Domu Wczasów Rodzinnych w Cięcinie Górnej. Wakacje spędzane  w gronie rodzin, a zwłaszcza dzieci  zainteresowanych a nieraz zafascynowanych światem przyrody, który w Cięcinie otacza nas ze wszystkich stron, to prawdziwa przyjemność i źródło dużej satysfakcji. Zapisy ciągle trwają … 🙂

17- 21 sierpień 2015 r.

Wakacyjne warsztaty dla dzieci „Podróż” (Katowice)

Powstała przy Pracowni Edukacji Żywej grupa Artemisia zaprasza dzieci w wieku od 4- 9 lat na 5- dniowe warsztaty pn. „Podróż”. Każdy dzień to niezwykłe spotkanie z inną kulturą: indonezyjską, nepalską, mongolską, japońską, wietnamską.

Czas:  9.00- 12.00

Miejsce: Pracownia Edukacji Żywej, Katowice, ul Francuska 12, (budynek Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej) pokój 404.

Zapisy do 10 sierpnia prowadzi Katarzyna Ziemer, tel. 880 251 131
email: katarzynaziemer@gmail.com
Pełna informacja znajduje się tutaj.

11-16 sierpień 2015 r.

Pięciodniowy wyjazd rodzinny do Cięciny

To najdłuższy (ale dla niektóych rodzin i tak za krótki!)  zaplanowany przez nas pobyt w beskidzie żywieckim. Program pobytu bedzie zawierał cykliczne dopołudniowe zajęcia z dziećmi będące adaptacją naszego programu Księga Przyrody: Rozdział pierwszy pt. Opowieść o drzewach. Nabory trwają 🙂

7-9 sierpień 2015r.

Lato z rodzinami w Cięcinie

Kolejne weekendowe spotkanie rodzin lubiących poznawać przyrodę, góry tuż tuż. Wiemy już, że pogłębiony kontakt z przyrodą jest możliwy już dla dzieci od pierwszych lat ich życia. Rodzice (i my sami) odzyskujemy go obserwując jak dzieci poważnie i bez reszty angażują się w odkrywania natury. Sa jeszcze wolne miejsca, więc …  zapraszamy 🙂

31 lipiec 2015r.

„Dzika natura płynie w naszych żyłach” warsztat w TPN

Pracownia Edukacji Żywej poprowadzi warsztat w ramach kampanii  Tatrzańskiego Parku Narodowego pod hasłem „Nauczymy Was szacunku” – Niedźwiedzie z TPN-u. Warsztat rozpocznie się o godz. 13.00 na terenie Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN ul. Chałubińskiego 42a, Zakopane. Warsztat jest skierowany do dzieci w wieku 6-12 lat. Będziemy próbowali  poczuć autentyczny szacunek do dzikiej przyrody i uczyć się jak zarażać nim innych. Więcej o przebiegu kampanii można znaleźć tutaj.

24-26 lipiec

Lato z rodzinami w Cięcinie

Pierwsze weekendowe zajęcia przyrodnicze z rodzinami już za nami. Odkrywaliśmy tajemnice beskidzkich lasów, potoków i łąk. Zobaczcie zreszą Państwo sami nasz fotoreportaż.

2–5 lipiec 2015 (czwartek–niedziela)

Seminarium wyjazdowe BIO::FLOW II

Czterodniowe seminarium wyjazdowe skierowane do artystów, animatorów i edukatorów kultury, organizowane przez Bunkier Sztuki w Krakowie we współpracy z Biotopem Lechnica i Fundacją Pracownia Edukacji Żywej. Odbędzie się ono w otoczeniu Pienin i Zamagurza Spiskiego. Kulturowe i przyrodnicze bogactwo tego regionu będzie stanowić kontekst dla  nietypowej formuły seminaryjnej, łączącej elementy praktyczne z możliwością ich bezpośredniej ewaluacji w naturalnym środowisku. Celem spotkania specjalistów z dziedziny ekologii i etnobotaniki oraz przedstawicieli kadr kultury jest wypracowanie modelu praktyk artystycznych i animacyjnych, realizowanych na pograniczu sztuki, ekologii i etnobotaniki i biorących pod uwagę lokalny kontekst działań.

Program seminarium obejmować będzie trzy przeplatające się bloki tematyczne: Zobacz

20 czerwiec 2015 rok

Pożegnanie ze  studentami Edukacji Przyrodniczo – Leśnej 🙁

Maja Głowacka i Bogdan Ogrodnik poprowadzą w Babiogórskim Parku Narodowym warsztaty kończące zajęcia pierwszej edycji studiów podyplomowych z zakresu Edukacji Przyrodniczo – Leśnej. Zorganizowała je dr Magdalena Frączek na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Siłą studiów była starannie dobrana kadra jak i bogactwo tematów.  O dużym zainteresowaniu studiami świadczyło, że nabory do pierwszej edycji trwały tylko miesiąc. 4 maja 2015 ruszyły kolejne nabory. Zapraszamy!

17 czerwiec 2015 rok

Rusza projekt pn. Mały artysta w przyrodzie!

Projekt finansowany jest ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.  Prowadzi go grupa nieformalna działająca przy Pracowni Edukacji Żywej w składzie: Alicja Kloczkowska, Ewelina Roszkowska, Kasia Kępska. Dalsze informacje o projekcie oraz zasady uczestnictwa w nim zorganizowanych grup dzieci można znaleźć tutaj.

15 czerwca  2015 rok

Zapraszamy do wspólnego świętowania Dnia Leniwych Spacerów!

Duzi i mali będą mieć wiele okazji do dokonywania własnych odkryć przyrodniczych, wspólnych zabaw i do dzielenia się pomysłami na to, jak wykorzystać lato na aktywne, rodzinne spędzanie czasu w parku i lesie.

KIEDY: najbliższy poniedziałek godziny: 16:00-19:00

DLA KOGO: Dla wszystkich! Zapraszamy zarówno rodziców z dziećmi, jak
i każdego, kto lubi spędzać czas wśród natury i ją poznawać.

PROWADZENIE: dr Maja Głowacka z Pracowni Edukacji Żywej

GDZIE: zbiórka: przy wejściu do restauracji Patio Park, ul. Kościuszki 101

DODATKOWE INFORMACJE:
– Prosimy ubrać się stosownie do pogody i w razie potrzeby zaopatrzyć w termos z gorącą herbatą lub zimne napoje 🙂
– Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Wszystkich chętnych prosimy po prostu o pojawienie się na miejscu zbiórki, nie wymagamy wcześniejszych zapisów.

Spacer odbywa się w ramach projektu „Ekologia mieszczucha” realizowanego przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

22-24 maj 2015 rok

Warsztat etnobotaniczny w Biotopie Lechnica

Grupa 9 edukatorów (głównie ze Śląska ale i Krakowa oraz Kielc)  spotkała się w powstającym centrum edukacyjnym założonym w Lechnicy przez Marka Styczyńskiego i Anię Nacher. Mieści się ono w magicznym miejscu u podnóża Gór Smoczych (Trzy Korony). Wedrując z Markiem po okolicy badaliśmy coraz głębsze poziomy związku człowieka z roślinami. Wprowadzenie etnobotanicznego aspektu do zajęć przyrodniczych wymaga nie tylko znajomości wielu uwarunkowań kulturowych związanych z dawnym użytkowaniem roślin ale i wiedzy o minionych światoobrazach. Znaczenie roślin dla ludzi z minionych epok było dużo szersze niż to, które mają ludzie współcześni, co przekładało się na ich ochronę. Warsztat zakończył sie w niedzielę trzygodzinnym spotkaniem, w trakcie którego badaliśmy nasze osobiste związki z roślinami i ich znaczenie w naszym rozwoju. Gdyby udało sie zbudować podobne relacje dzieci i młodzieży z roślinami, czy ogólniej, z otaczającą ich lokalną przyrodą – wiele problemów środowiskowych i rozwojowych zniknęło by albo byłyby one mniejsze.

22 maj 2015 rok

Edukacja o zmianach klimatycznych w murach Ministerstwa Środowiska

Misterstwo Środowiska powierzyło Instytutowi na rzecz Ekorozwoju organizację warsztatów, do których zaproszone zostały organizacje mające duży dorobek w edukacji pozaformalnej oraz nowatorskie programy edukacyjne. Wśród nich znalazła się Pracownia Edukacji Żywej.

16 maja 2015 rok

Noc opowieści w Magurskim Parku Narodowym

Na zaproszenie organizatorów Nocy Muzeów w Magurskim Parku Narodowym Pracownia Edukacji Żywej poprowadziła ostatni pónk programu, któym była Noc opowieści.  Miejsca spotkania uczestników wskazywał szpaler palących się pochodni. Zgromadziliśmy sie w kręgu w centrum edukacji przyrodniczej i rozpoczęły się opowieści inspirowane indiańskimi mitami o stowrzenieu świata i człowieka. Potem wspólnie zrobiliśmy pierwszy krok ku sztuce opowieści bawiąc się w układanie opowiadań i odkrywając w sobie dar kreatywnosci i improwizacji. Opis całego wydarzenia znajdziesz tutaj.

28 kwietnia 2015 rok

 XII edycja konkursu filozoficznego dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

Patronowało konkursowi Towarzystwo Metafizyczne im. AN Whiteheada oraz Pracownia Edukacji Żywej. Konkurs prowadziła Aleksandra Hanus – pomysłodawczyni oraz organizatorka wszystkich edycji. Gościny konkursowi udzielił Dom OŚwiatowy Biblioteki Śląskiej.

Nasz konkurs to tak naprawdę spotkanie filozoficzne. Uczestnicy dyskutują problemy, z którymi zmagali sie pisząc swoje eseje. Tematyka esejów była inspirowana rekomendowaną przez organizatorów lekturą. Z roku na rok wzrasta popularność tej formy kontaktu z filozofią. W konkursie jury pełni rolę moderatorów dyskusji.

17 luty 2015 rok

Lutowe spotkanie edukatorów nie tylko ekologicznych

W siedzibie Fundacji Park Śląski odbyło się kolejne, prowadzone przez Pracownię Edukacji Żywej spotkanie edukatorów nie tylko ekologicznych – „Sztuka Kontaktu”. Poszukiwaliśmy najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z trudnościami, na jakie natykamy się podczas prowadzenia zajęć. Katarzyna Kępska ze śląskiego oddziału Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła” podzieliła się z nami sprawdzonymi zabawami i grami edukacyjnymi – głównie ekologicznymi, ale i służącymi integracji i podniesieniu energii w grupie.

szt k

9-13 luty 2015 rok

NATURAlne Ferie w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej

Pracownia Edukacji Żywej wraz z oddziałem śląskim Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła” prowadziła ekologiczne warsztaty dla najmłodszych w czasie ferii. Dzieci poznawały ważne i trudne zagadnienia (jak np. zagrożenie terenów górskich, pustynnienie Ziemi, wymieranie gatunków) poprzez gry, zabawy, prace plastyczne i wiele innych aktywnych form.

bibl. sl2

 

30 styczeń 2015 rok

Warsztaty dla rodziców: Ferie razem – jak spędzić z dziećmi udany czas na świeżym powietrzu?

Rodzice dzieci w wieku od 5 do 8 lat – zapraszamy na spotkanie poświęcone różnym sposobom zabawy z dziećmi na świeżym powietrzu! Gry i zabawy, obserwacje i odkrycia przyrodnicze, samodzielne zadania – to tylko część propozycji, którymi chcemy podzielić się z rodzicami zanim wyruszą z dziećmi w teren, na przykład parkowy. Wszystkie te sytuacje mogą być świetnym sposobem na zacieśnienie więzi rodzinnych, nadszarpniętych nieraz tempem życia i stresami, których doświadczają współcześni rodzice. Więcej zob. Fundacja Park Śląski

Sylwester/Nowy Rok !!!

DSCN5850

17 grudzień 2014 rok

Pracownia Edukacji Żywej w Karmniku Filozoficznym

Pracownia została zaproszona na spotkanie Karmnika Filozoficznego.

Pracownia Edukacji Żywej przedstawi swoją wizję edukacji jako procesu adaptacji do właściwych człowiekowi środowisk: przyrodniczego, kulturowego (w tym technosfery) i duchowego. Człowiek podążając krętą ścieżką przez życie musi mieć w tej podróży dobrą „mapę”. A o tą niełatwo. Opowiemy jak pomagamy budować taką „mapę” oraz nieustannie nanosić na nią poprawki. I jak w końcu ją odrzucić…
Zapraszamy na spotkanie z dr Mają Głowacką i dr Bogdanem Ogrodnikiem, twórcami Pracowni.
Wstęp wolny

11 grudzień 2014 rok

Świadome odżywianie

W Strzelcach Opolskich Pracownia spotkała się z uczniami klasy VI Szkoły Podstawowej nr 2, prowadząc na zaproszenie Stacji sanitarno-epidemiologicznej  3 godzinne warsztaty pn.  Świadome odżywianie. Jedliśmy banany i pomarańcze i badaliśmy różne sposoby i style jedzenia. Uczestnicy uczyli się odróżniać głód fizyczny od głodu emocjonalnego i wielu innych przydatnych w życiu umiejętności.

30 listopad 2014 rok

Projekt „Wolna Edukacja na Śląsku”

Jesteśmy grupą rodziców, pedagogów, sympatyków edukacji wolnościowej. Spotkaliśmy się na początku 2013 roku, zainteresowani zapewnieniem godnych warunków rozwoju dla naszych i nie tylko naszych dzieci. Połączyła nas chęć stworzenia alternatywy szkolnej, uwzględniającej obecną wiedzę z zakresu psychologii, pedagogiki, neurobiologii, ale również obecną, złą sytuację uczniów szkół finansowanych przez Państwo oraz absolwentów tych szkół. Naszymi pasjami są edukacja wolnościowa, demokratyczna, porozumienie bez przemocy, rodzicielstwo bliskości. Efektem przecięcia dróg życiowych osób w naszej grupie było powołanie Stowarzyszenia Wolna Edukacja wraz z najważniejszymi celami jego istnienia.

 

logo

30 listopad 2014 rok

Edukacja globalna u nas naturalna

Stowarzyszenie Wolna Edukacja z Tychów zakończyło właśnie realizację projektu „Edukacja globalna u nas naturalna” – Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014r.  W jego ramach przeszkoliliśmy nauczycieli oraz przeprowadziliśmy zajęcia dotyczące edukacji globalnej dla dzieci i młodzieży. Zakupiliśmy również pomoce edukacyjne oraz materiały niezbędne do realizacji naszego projektu.

Zobowiązani jesteśmy do promocji powyższego projektu. W związku z tym zwracamy się ogromną prośbą. Czy mogliby Państwo umieścić na Waszej stronie internetowej lub FB krótki teks, który przygotowaliśmy? Bardzo ważne jest by informacje te opatrzone zostały niezbędnymi logami polskiej pomocy. Do tekstu dołączamy zdjęcia autorstwa Aleksadry Szpury.

Tekst oraz zdjęcia do Projektu „Edukacja globalna u nas naturalna” jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia Wolna Edukacja oraz autorki zdjęć – Aleksandry Szpury. Utwór powstał w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014r. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji,w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o programie polskiej współpracy rozwojowej.”

LOGO POLSKA POMOC

30 listopad 2014 rok

Żegnamy FIO (na razie)

Zakończenie dwóch programów finansowanych z Funduszu Inicjatyw Ekologicznych – Śląskie Lokalnie: Ekologiczny Survival oraz Świadoma przyszłość. Poznać siebie aby zrozumieć świat.

28-30 listopad 2014 rok

Pierwszy „Survival ekologiczny” pod Baranią Górą

Wyjazd treningowy Pracowni Edukacji Żywej , współpracowników, wolontariuszy (oraz ich dzieci) w ramach programu Survival Ekologiczny do Chaty Rodło przepięknie zlokalizowanej tuż pod Baranią Górą. Fotoreportaż zobacz na naszym FB.

22 listopad 2014 rok

Płaczący słoń, współczujący pies i oszukujący szympans. Czy tak bardzo różnimy się od zwierząt?

Drzewa – niezwykłe, dziwne, fascynujące

Śląski Uniwersytet Dzieci zaprosił Pracownię Edukacji Żywej do poprowadzenia seminariów na wyżej wymienione tematy.

22 listopad 2014 rok

Bogdan Ogrodnik wystąpi w TEDxRawaRiver w Sesji 3   pn. „Granice wzrostu” (15.30 – 17.00)

Miejsce: Katowice, Teatr KOREZ (Pl. Sejmu Śląskiego 2)  Zobacz wystapienie

Program

18 listopad 2014 rok

Sztuka kontaktu – trzecie spotkanie edukatorów w siedzibie Fundacji Park Śląski

Plan spotkania:
Wypowiedzi uczestników o doświadczeniach z edukacji terenowej, które miały miejsce od ostatniego spotkania.
Omówienie karty obserwacji jako narzędzia pracy edukatora
Sytuacje trudne wychowawczo spotykane w trakcie zajęć i sposoby radzenia sobie z nimi.

Określenie tematyki kolejnych spotkań
Zamykające koło

Zapraszamy i prosimy o powiadomienie zainteresowanych 🙂

16 listopad 2014 rok

Studia podyplomowe  pn. „Edukacja Przyrodniczo-Leśna” w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie

Bogdan Ogrodnik poprowadzi warsztat dla uczestników ww. studiów dotyczący reagowania wychowawczego w trakcie zajęć terenowych

13 listopad 2014 rok

Dobre praktyki w edukacji przyrodniczej i ekologicznej oraz animacji czasu wolnego

Prowadzenie: Łukasz Fuglewicz

Zaproszeni goście:

Pracownia Edukacji Żywej
Danuta Gul

Miejski Dom Kultury „Południe” filia w Katowicach-Piotrowicach ul. Gen. Jankego 136

Zapraszamy!

 5 listopad 2014 rok

WFOŚiGW – dofinansowanie dla Pracowni

Zarząd Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podjął decyzję o dofinansowaniu zadania pn.:

„Badamy, poznajemy, chronimy. Program edukacyjny na rzecz czynnej ochrony przyrody w lasach Nadleśnictwa Rybnik w latach 2014/2015”.

28 październik 2014 rok

Sztuka kontaktu – drugie spotkanie edukatorów w siedzibie Fundacji Parku Śląskiego

Plan spotkania:
Rozmowa na temat bieżących problemów i sukcesów edukacyjnych
Plenerowe ćwiczenia i zabawy na integrację połączone z poznawaniem najbliższego otoczenia siedziby Fundacji
Określenie tematyki kolejnych spotkań
Zamykające koło
Prosimy o powiadomienie zainteresowanych osób 🙂

 

22 październik 2014 rok

Dzień Kundelka

Obchody zorganizowały ODE „Źródła” – oddział krakowski. Obchody Dnia Kundelka przypadają na 25 października i upamiętniają uchwalenie przez Sejm RP ustawy o ochronie zwierząt. Maja Głowacka przeprowadziła w świetlicy środowiskowej spotkanie z dziećmi i młodzieżą i chociaż tematem głównym były psy „wielorasowe”, ta okazało się , że jest to pretekst do poważnych rozmów o odpowiedzialności za innych, przyjaźni i poświeceniu.

14 październik 2014 rok

Nowe trendy edukacji ekologicznej. Poznawanie, profilaktyka, rozwój .

Nowe trendy w edukacji ekologicznej zwracają uwagę na rozwojowe i poznawcze znaczenie kontaktu człowieka z naturą, które zatracone zostało w II połowie XX wieku. Jego brak spowodował, iż zaledwie w ciągu 1-2 pokoleń obserwujemy wzrost liczby nieprawidłowości w psychofizycznym rozwoju dzieci i młodzieży. Ponownie odkryto starą prawdę, że każdy młody organizm potrzebuje do harmonijnego rozwoju jak najczęstszego i pełnego, osobistego kontaktu z przyrodą (najlepiej dziką). Natura powinna na powrót stać się osią rozwoju człowieka. Zadaniem edukacji ekologicznej w XXI wieku jest więc nie tylko poznawanie przyrody ale i profilaktyka zaburzeń rozwojowych bazująca na specjalnie opracowanym kontakcie z przyrodą.

Spotkanie organizuje Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” o/Katowice w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach rozpoczęcie o godz. 17 tej.  Prelegentem będzie Bogdan Ogrodnik.

6-8 październik 2014 rok

Spotkanie edukatorów parków narodowych w Ojcowskim Parku Narodowym.

Edukatorzy omówią problemy, z którymi spotykają się w swej pracy oraz wezmą udział w warsztatach poszerzających ich metod. Pracownia Edukacji Żywej została zaproszona do przeprowadzenia warsztatu Archetypy Natury.

27-28 wrzesień 2014 rok

Konferencja „W dziką stronę…”

Zapraszamy na konferencję, która zarazem rozpoczyna Szkołę Trenerów Edukacji Przyrodniczej. Program konferencji zob.  „W dziką stronę…”

Konferencja odbędzie się w  w ośrodku FWP Spała (koło Tomaszowa Mazowieckiego).

Pracownia Edukacji Żywej prezentuje:

  • Edukacja terenowa jako profilaktyka syndromu deficytu natury – dr Bogdan Ogrodnik, dr Maja Głowacka

oraz 1.5 godzinny warsztat pn. Sztuka tworzenia opowieści.

21 wrzesień 2014 rok

Czy można drzewom przywrócić znaczenie?

Zostaliśmy zaproszeni przez ODE Źródła o/Kraków do poprowadzenia jesiennego spaceru ścieżkami Lasku Wolskiego.  Będzie on okazją do przypomnienia sobie nazw i „zwyczajów” naszych rodzimych drzew i krzewów. Mamy jednak również inny cel. Jest nim próba odpowiedzi na pytanie: czy dla nas, ludzi XXI wieku, drzewa mają wartość inną niż pragmatyczną (technologiczną, zdrowotną, itp.)? Czy mogą, przykładowo, wspierać nas w rozwoju, mieć dla nas osobiste znaczenie? W trakcie spaceru opowiemy o kilku mitach i symbolach drzewnych i sprawdzimy, czy przekaz ten „rezonuje” jeszcze z jakąś częścią naszego wnętrza, czy też bezpowrotnie odszedł do przeszłości? Szczegóły patrz: U boku drzew. Spacer przyrodniczy z okazji Dnia Sadzenia Drzew.

19 wrzesień 2014 rok

Sztuka kontaktu – spotkania edukatorów

Po rocznej przerwie rusza wreszcie grupa wsparcia i rozwoju dla edukatorów zajmujących się edukacją pozaformalną (nie tylko ekologiczną!).

Pracownia Edukacji Żywej wraz z Fundacją „Park Śląski” zapraszają do udziału w spotkaniu rozpoczynającym cykl comiesięcznych spotkań edukatorów edukacji pozaformalnej „Sztuka Kontaktu”. Spotkania będą okazją do wymiany doświadczeń związanych z prowadzeniem zajęć, do wspólnego rozwiązywania pojawiających się problemów oraz dzielenia się przepisami na sukces, jakie każdy z edukatorów sobie wypracowuje. Każdorazowo będzie czas zarówno na rozmowę o problemach i sukcesach, jak i na przećwiczenie nowych metod pracy z dziećmi i młodzieżą. Edukacja, która jest osią spotkań – to edukacja związana z przyrodą, jednak nie ograniczamy się tylko do tematyki przyrodniczej, ale i wychowawczej, artystycznej, metod pracy z grupą itp. Więcej: Sztuka kontaktu

13 wrzesień 2014 rok

Śląsko-zagłębiowskie szwendanie

Pracownia Edukacji Żywej została zaproszona do poprowadzenia organizowanego przez Pawła Graję z Centrum Kultury Katowice im. K. Bochenek 51 Śląsko-zagłębiowskiego szwendania, tym razem po okolicach Orzesza.

Więcej Śląsko-zagłębiowskie szwendanie okoliczne po Orzeszu

O najbliższych i przeszłych szwendaniach można poczytać w: Śląsko-zagłębiowskie szwendania okoliczne.

7 wrzesień 2014 rok

Pracownia prowadzi warsztat w Reptach

W najbliższą niedzielę razem z ODE „Źródła” w Parku w Reptach będziemy wypatrywać dzikich zwierząt i ich śladów. Przyłączcie się do nas! Zapraszamy! Więcej „W poszukiwaniu tropów zwierząt”.

6 wrzesień 2014 rok

Pracownia prowadzi warsztat w Krakowie

Już w najbliższą sobotę zapraszamy serdecznie wraz z ODE Źródła do Lasku Wolskiego w Krakowie na trzygodzinną przygodę! Będziemy tropić, obserwować, poznawać i dobrze się bawić! Więcej Tropem leśnego życia.

5 wrzesień 2014 rok

Nabory do udziału w konferencji ODE „Źródła”

„Zapraszamy do udziału w konferencji pt. „W dziką stronę” organizowana przez ODE ” Źródła” w Spale w dniach 27-28 września. Do udziału w konferencji zapraszamy w szczególności osoby zajmujące się edukacją ekologiczną i edukacją terenową (edukatorów, trenerów, nauczycieli, pracowników jednostek zajmujących się terenową edukacją przyrodniczą), a także osoby kształtujące ich kompetencje (metodyków, szkoleniowców itd.). Koszt udziału pokrywają organizatorzy.”  Więcej Konferencja: „W dziką stronę”. Zapisy trwają tylko do 5 września! Pracownia Edukacji Żywej została zaproszona do przedstawienia dwu prezentacji oraz poprowadzenia warsztatu.

5 wrzesień 2014 rok

Nabory do Szkoły Trenerów Edukacji Przyrodniczej ODE „Źródła”

„Serdecznie zapraszamy do udziału w Szkole Trenerów Edukacji Przyrodniczej, organizowanej przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” w ramach projektu „W dziką stronę”. Szkoła Trenerów skierowana jest do edukatorów, animatorów, pedagogów, studentów i  innych osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę lub rozpocząć „przygodę” z edukacją przyrodniczą.” Więcej informacji:  W dziką stronę. Udział w szkole trenerów jest bezpłatny, a najlepsi absolwenci będą mieli możliwość prowadzenia zajęć organizowanych przez ODE „Źródła”. Z wielką przyjemnością informujemy, że Pracownia Edukacji Żywej została zaproszona do współpracy w realizacji programu Szkoły. Zapisy trwają do 5 września!

30 – 31 sierpnia 2014 rok

Warsztat wyjazdowy w Milówce

Pracownia Edukacji Żywej zorganizowała w Milówce dwudniowy warsztat dla edukatorów ekologicznych i nie tylko… Osią, wokół której krążyła tematyka były archetypy natury. Ponieważ uczestnikami byli także młodzi artyści Paweł Graja oraz Krzysztof  Szlapa zajmujący się także edukacją pozaformalną, spontanicznie pojawiły się działania twórcze jak budowanie camera obscura (wielkości pokoju!) do obserwacji gór, chmur i drzew, czy też układanie w środku lasu kamiennych kopczyków nawiązujących swym kształtem do symboliki różnych kultur. Warsztat był czasem twórczym spędzonym wśród przyrody Beskidu Żywieckiego. Wkrótce zaproponujemy terminy kolejnych wyjazdów weekendowych.

25 – 29 sierpnia 2014 rok

Bogdan Ogrodnik wziął udział European Summer School for Process Thinking.

7 sierpnia 2014 rok

Koniec naborów na studia podyplomowe

Nabory na studia podyplomowe zostały zakończone. Propozycja spotkała się z zaskakująco dużym zainteresowaniem. Zapraszamy do udziału w drugiej edycji, nabory rozpoczną się w maju 2015 r.

6 sierpnia 2014 rok

WFOŚiGW – dofinansowanie dla Pracowni

Zarząd Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podjął decyzję o dofinansowaniu zadania pn. „Edukacja ekologiczna realizowana przez Pracownie Edukacji Żywej w 2014/2015 roku w województwie śląskim”. Zajęcia będą prowadzone na terenie między innymi gmin Orzesze oraz Świętochłowice.

20 lipca 2014 rok

Studia podyplomowe pn. Edukacja Przyrodniczo-Leśna

Zapraszamy do udziału w studiach podyplomowych pn. Edukacja Przyrodniczo-Leśna. Studia zorganizował Wydział Leśny  Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.  Studia ruszają od października. Prowadzący reprezentują różne środowiska edukatorów w Polsce. Miło nam poinformować, że Pracownia Edukacji Żywej została zaproszona do współpracy w realizacji bogatego programu Studiów. Pełny opis można znaleźć na stronie: Edukacja Przyrodniczo-Leśna

17 -20 lipca 2014

Warsztaty wyjazdowe z REFA

Pracownia Edukacji Żywej została zaproszona do udziału w 3 dniowych warsztatach wyjazdowych zorganizowanych przez Ruch Ekologiczny Franciszka z Asyżu w Myscowej (Beskid Niski). Mieliśmy okazję bliżej poznać przewodniczącego o. Stanisława Jaromiego i o. Zbigniewa, członków zarządu i sympatyków REFA. W pięknym lesie bukowym przeprowadziliśmy  fragment warsztatu pn. „Leczenie niepamięci. Odbudowa głębokiego związku z Naturą”. Zwiedzaliśmy także Magurski Park Narodowy oraz spotkaliśmy się z jego dyrektorem. Zadeklarowaliśmy wsparcie w rozwoju programu pn. Ogrody św. Franciszka (opis zob. http://www.swietostworzenia.pl/nasze-dzialania/ogrody-sw-franciszka).